Bilgisayar Efektleri Neden Artık Gözümüze Gözümüze Batıyor?

On Dakika Ara Ekibi 29.05.2018

“Daha neler” dedirten türden bilgisayar efektleri, Terminator 2 ve Jurassic Park ile filmlerimize gireli 20 yıl oluyor. Peki artık neden gözümüze batıyor, irkiltiyor, “meh” dedirtiyor? Şımardık mı yoksa haklı mıyız?

Kendini dizginlemeyen efektler, filmi çizgi film haline getiriyor

Viggo Mortensen, “Lord of the Ring” bölümleri ilerledikçe Peter Jackson’un kendinden geçip kontrolü kaybettiğini, ilk bölümlerin çok daha iyi göründüğünü söylüyor.


Örneğin Orlando Bloom’un bir filin burnundan yere kayı kayıverdiği şu sahneye bakalım.Efektler mükemmel olsa bile yemiyoruz değil mi? Çünkü yetişkin bir adamın, bir filin burnundan kayıp gitmesi, fikir olarak hiç inandırıcı değil. Haliyle inanmıyoruz.


Lord of the Rings demişken, Legolas’ın yıkılan şu köprünün düşen taşlarından sektiği sahne de konuya nefis bir örnek.

Ancak birçok filmin çizgi film gibi gözükmemek adına gerçek fizik uzmanlarını danışman olarak kiraladıklarını da ekleyelim.

Renkler oynandıkça atmosfer fantastikleşiyor

Transformers gibi filmlerin renkleri ile ciddi düzeyde oynanıyor. Bunun sebebi, renk skalasının farklı iki ucundaki renkleri aynı anda kullanmak dikkatimizi yoğunlaştırıyor. Kediler için lazer pointer neyse o gibi düşünün.


Bu yüzden insan derisi turuncu, geri kalan her şey laciverte dönüşüyor. Bir nevi güneş gözlüğünüzü sinemada çıkarmamış gibi oluyorsunuz.


Efektler artık son çare olarak kullanılmıyorJurassic Park’ı hatırlıyor musunuz? Peki Jurassic Park’taki dinazorların sadece 4 dakikasının bilgisayar efekti olduğunu, geri kalan tüm dinozorların animatronik (Yani kah kukla, kah robot, kah maske, ama daima fiziki varlıklar) olduğunu? Peki Terminatör 2’deki sıvı robot sahnelerinin %80’inin robot olduğunu söylesek?
Animatronikler hem bilgisayar efektlerinden daha pahalı hem de kullanılması çok daha zor. Animatroniklerle çekimlerin daha uzun sürmesi de cabası. Ancak oyuncuların gerçekten baktığı, ışığın gerçekten üzerinde parladığı bir obje, şimdilik, mevcut teknolojimizle bilgisayar efektlerinden kat kat daha iyi görünüyor.


Çünkü yerçekimi nedir çok iyi biliyoruz


Fizik profesörü olmayabiliriz ancak bu dünyada yaşımız kadar yılımız var. Haliyle üzerinde düşünmesek bile yerçekiminin nasıl işlediğini çok çok iyi biliyoruz. Godzilla koştururken, Optimus Prime birden kamyona dönüşürken, T-Rex’ler kapışırken bu yüzden hiçbir şey bize inandırıcı gelmiyor. Bu cüssede cisimlerin bu hızda hareket edemeyeceğini biliyoruz. Belki de ederler, hiç gözlerimizle bir Autobot görmedik. Ama görene kadar, mevcut fizik bilgimiz bu konuda bizi ikna edemiyor. Olmak istiyoruz, ama olamıyoruz.


Kaynak: Cracked

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.