Bilediğinizi Sandığınız Bıçağı Aslında Bilemediğinizi Bilebildiniz mi?

Yutgitsin Ekibi 02.06.2018

Bıçak bilediğini düşündüğünüz o çelik, yani masat var ya. Hani kasaplarda bolca kullanılan? Evde de kullanıyorsanız üzücü bir haberimiz var. Aslında bıçağınızı bilemiyorsunuz.


Bugün burada, küçük bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek için toplanmış bulunuyoruz. Efendim, özetle, bıçağınızı bilediğini düşündüğünüz masatın görevi başka, bambaşka. Faydası büyük, ama başka.


Öncelikle bıçak nasıl körelir, bunu bir anlayalım. Bıçak iki sebeple körelebilir. Birincisi, bıçağın kesme işlemini gerçekleştiren keskin kısımları mikroskobik düzeyde yuvarlaklaşmış olabilir. Gözle göremezsiniz ancak bir domates kesmeye çalışırken net olarak hissedebilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken bıçağınızı bilemektir.

İkinci sebep ise, bıçağınızın keskin kısmının hizası kaymıştır. Yani bir cetvel gibi dümdüz olması gereken keskin kenar, yine mikroskobik düzeyde bir sağa bir sola meyletmiş olabilir. Bıçağınız hala keskin olsa bile bi düzlemin kaybedilmesi, bıçağınızı körleştirir.Yani şöyle gözükür:


İşte bu durumda masat kullanmanız ve bıçağınızın keskin kenarını yola getirmeniz gerekir. Yani böyle:


Size önerimiz her kullanımdan önce ve sonra, bıçağınızın iki yüzeyini de üçer kere masatla düzeltmeniz. Bu alışkanlık, bıçağınızın iki kat daha uzun süre keskin kalmasını sağlar.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.