Biden: YPG, Fırat'ın Öbür Tarafına Geçerse Bizden Destek Alamaz

Oğuz Taktak 24.08.2016

ABD Başkan Yardımcısı Biden ile Başbakan ortak basın toplantısı düzenledi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Türkiye Başbakan'ı ile ortak açıklama yaptı. Biden Türkiye’nin darbe girişiminden sorumlu tuttuğu ve ABD’den iadesini istediği Fethullah Gülen hakkındaki delillerin incelenmesinde Ankara ile işbirliği yaptıklarını, ancak hukuki standartların karşılanması gerektiğini kaydetti.

Biden: YPG, Fırat'ın Öbür Tarafına Geçerse Bizden Destek Alamaz

Yıldırım ve Biden, Çankaya Köşkü'nde yaptıkları ikili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Biden: YPG, Fırat'ın Öbür Tarafına Geçerse Bizden Destek Alamaz

Türkiye'de 15 Temmuz'da meydana gelen darbe girişimi nedeniyle yaşadığı üzüntüyü dile getiren Biden, "Türk halkının cesaretine hayran kaldık. Onlar tankların üzerine çıktılar ve böylelikle demokrasiye siper oldular. Bu nedenle tüm Türk halkına tekrar başsağlığı diliyorum" diye konuştu.

"Gülen hakkında iş birliği yapıyoruz."
ABD hükümetinin darbe teşebbüsünden sorumlu olanları Türk hükümetine getirmek için elinden geleni yapacağını ifade eden Biden, şöyle devam etti:

"Ülkemizin temeli olan yasalar vardır. Başbakana da söylediğim gibi Gülen hakkında biz iş birliği yapıyoruz. Bizim hukuk uzmanlarımız şu anda Türk meslektaşlarıyla çalışıyor, delilleri ve belgeleri inceliyorlar. Bu belgelerin Amerikan yetkililerine takdim edilmesi ve bizim yasalarımız ve suçluların iadesi anlaşmasına göre hazırlanması lazım. Bu şekilde Gülen'i teslim edebiliriz. Bizim hiçbir şekilde bir kişiyi korumak, özellikle bir müttefikimize zarar veren bir kişiyi koruma niyetimiz yoktur ama yasalarımıza uymak mecburiyetimiz vardır."

"YPG ve Suriye kuvvetleri nehrin öbür tarafına geçmemelidir."
Biden, "YPG ve Suriye kuvvetleri nehrin öbür tarafına hiçbir şekilde geçmemelidir, geçtikleri takdirde ABD tarafından desteklenmeyecektir" diye konuştu.

Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.