Biden Türkiye'de

İnci Vardar 24.08.2016

Resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen Joe Biden, Financial Times'ın yorumuna göre, Türkiye'nin ağzına bir parmak bal çalmak için gönderildi.

Biden Türkiye'de

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Esenboğa Havalimanı'na gelen Biden, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass ve diğer ilgililer tarafından karşılandı.

Biden, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile gerçekleştireceği görüşmenin ardından 15 Temmuz gecesi darbe girişimi sırasında bombalanan TBMM'yi gezecek. Başbakan ile öğleden sonra Çankaya Köşkü'nde bir araya gelecek Biden ikili görüşme yapacak. Bu görüşmeden sonra düzenlenecek basın toplantısından sonra, son olarak, Cumhurbaşkanı tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul edileceği öğrenildi.

Biden Türkiye'de

"Biden Ankara'nın ağzına bir parmak bal çalmak için gönderildi."

İngiliz Financial Times gazetesi ise ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Türkiye ziyaretinde Ankara'yı etkilemek için bütün siyasi cazibesini test edeceğini yazdı.

''Biden Ankara'nın ağzına bir parmak bal çalmak için gönderildi'' başlıklı yazısında gazete, Biden'in açıkca Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili güvence vereceğini, aynı zamanda gizliden gizliye de darbe girişiminden sonra gerçekleştirilen tutuklamalarla ilgili endişelerini ileteceğini ifade etti.

Yazıda, aşağıdaki maddelere değinileceği dile getirildi:

  • Amerika ile Türkiye arasındaki ilişkilerin temel meselesi, Gülen'in iade edilmesi.
  • Türkiye Başbakanı Washington'ın bu konuda yavaş hareket etmesinin Türkiye ile ilişkilerini sorgulamaya yol açabileceğini kaydetti.
  • Türkiye ABD'den, Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'in kontrolündeki bölgeleri ele geçirmek isteyen Kürt güçlere destek vermeyeceğinin garantisini almaya çalışacak.
  • Arka planda Türkiye ile Rusya arasında son dönemde yaşanan yakınlaşma gündeme gelecek.


İade kararı mahkemece verilecek

ABD Adalet Bakanlığı'nın Gülen'in iadesi ile ilgili Ankara'ya bu hafta bir ekip gönderdiğine dikkat çeken gazete, diğer yandan da Beyaz Saray sözcüsü Josh Eaarnest'in pazartesi günü yaptığı açıklamada, bu konuda son kararın kendileri tarafından değil; mahkemece verileceği uyarısını aktardı.

Gazete yazısında, özel görüşmelerde Türk yetkililerin ABD yasalarının gerekliliklerini yerine getirdiklerini ve Gülen'in iadesini sağlayacak kanıtı toplandıklarına inandıklarını aktarırken Gülen'in Türkiye'ye iadesi durumunda, şimdiden suçlu ilan edilen Gülen'in adil bir şekilde yargılanıp yargılanmayacağı sorusunun da konuyu daha karmaşık bir hale soktuğunu yazdı.


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.