Bhupen Khakhar ile Tanışmalısınız!

Amanda Aman 29.06.2016

Çağdaş Hint sanatının öncülerinden Bhupen Khakhar, Tate Modern’de!

İsmini daha önce duymamış olabilirsiniz, Türkiye’de çok bilinmese de dünya çapında büyük üne sahip Bhupen Khakhar. 1934-2003 yılları arasında yaşadı. Hayatının erken döneminde muhasebecilik yapmış, ressam ve şair Ghulam Mohammed Sheikh’in sanat okuluna gitmesi konusunda cesaretlendirmesi ile sanat dünyasına atılmış. 80’li yıllarda Londra, Berlin, Amsterdam ve Tokyo’da kişisel sergiler düzenlemiş.

Bhupen Khakhar ile Tanışmalısınız!

Bhupen Khakhar eşsiz figüratif stili, sınıf ve seksüalite konularındaki zeka dolu keskin gözlemleri ile modern Hint sanatının öncülerinden kabul ediliyor. 20. yüzyıl resminde önemli bir uluslararası figür. Estetiğin ön planda tutulduğu Avrupa tablolarından sokak sanatına uzanan geniş perspektifiyle ve samimi diliyle hikayeler anlatıyor. Sıradan insanlar, günlük hayatlar karşımıza çıkıyor; berber, saat tamircisi, asistan... Bu kişilerin içinde bulunduğu dükkanları titizlikle resmediyor. Binalar, komşuluklar, şehirler provokatif, canlı renklerle tasvir ediliyor.

Bhupen Khakhar ile Tanışmalısınız!

Eserlerinde hayatın içinden, kışkırtıcı temalarla yüzleşiyor. Homoseksüelliği bunlardan bir tanesi. Döneminde hakkında çok az konuşulan homoseksüel aşkı ve hayatı, Hint kültürü perspektifinden tasvir ediyor. Ya da hayatının son dönemlerinde yaşadığı kanser ile savaşma sürecini... Tablolarında Hint mitolojisinden temalara rastlamak mümkün.

Bhupen Khakhar ile Tanışmalısınız!

1 Temmuz - 6 Kasım 2016 tarihleri arası Tate Modern’de yer alacak sergisi tüm dünyadaki pek çok koleksiyondan toplanıp bir araya getirilecek eserlerinden oluşuyor. İlham verici hayat hikayesine tanık olmak için eşsiz bir fırsat.

Bhupen Khakhar ile Tanışmalısınız!

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.