Beyaz Pirinç Out Esmer Pirinç In!

Ali İhsan Kaya 26.08.2016

Pirinç tüketmeyin demiyoruz. Hobi olarak esmer olanını tercih edin diyoruz.

Sofralarımızın olmazsa olmazını tüketirken biraz daha dikkat etmekte fayda var. Özellikle pilav olarak çokça pirinç tüketiyorsanız, sonuçlarını bilmeniz gerekiyor olabilir. Az miktarda tüketildiğinde sorun oluşturmasa da miktar arttıkça çeşitli sorunlara yol açabiliyor. Neyse ki korkmanızın lüzumu yok. Beyaz pirinç tüketmeseniz de alternatifi mevcut: Esmer pirinç.

Beyaz Pirincin Zararları

Beyaz Pirinç Out Esmer Pirinç In!

Az miktarda tüketildiğinde çok da zararı yok. Fakat, siz de hak verirsiniz ki, bu miktarı ayarlamak çok da kolay olmuyor. Çok sık ve aşırı miktarda beyaz pirinç tüketiyorsanız, diyabet hastası olma ihtimaliniz %11 artıyor. Birçok pirinç türünde bulunan arsenik maddesi de vücudumuz için oldukça zararlı. Aşırı tüketildiğinde kilo artışına da neden olan beyaz pirinç, sağlıksız karbonhidratlar arasında yer alıyor. Ayrıca besin değerleri açısından beyaz pirinç fakir bir besin. Bu nedenle beyaz pirinç severlerin, bunun yerine esmer pirinç tüketmeleri hayati bir önem taşıyor.

Esmer Pirincin Yararları

Beyaz Pirinç Out Esmer Pirinç In!

Beyaz pirinç yerine esmer pirinç tercih etmemiz gerektiğini gösteren ilk faktör, esmer pirincin besin değerleri olabilir. Besin değerleri açısından fakir olan beyaz pirince nazaran esmer pirinç bolca vitamin ve mineral içeriyor. Kalp ve damar hastalıklarını önlemek için esmer pirinç tüketimi oldukça önemli. Yapısındaki yüksek lif damarların tıkanmasını önlüyor. Kanda bulunan kötü kolesterol miktarı esmer pirinç tüketimi ile azalıyor. Bunu sağlayan, esmer pirincin içerdiği pirinç kepeği yağı ve lifler. Beyaz pirincin aksine, diyabet riskini azaltıyor. Sindirimi yavaş olduğu için kan şekerinin hızlı dalgalanmasını önlüyor. Beyaz pirinç yerine esmer pirinç tüketmeniz, kansere karşı korunmada sizi bir adım öne geçiriyor.

Sağlıklı bir karbonhidrat olan esmer pirinç, sağlıklı kilo verirken diyetlerinizde ekmeğin yerini alabilecek mükemmel bir yardımcı. Yapısında bulundurduğu magnezyum sayesinde kemik sağlığına da iyi geliyor. Gerçekten sağlıklı bir besin olan esmer pirinç, içerdiği lifler sayesinde sindirimi kolaylaştırıyor ve bağırsak sağlığını olumlu yönde etkiliyor. Beyaz pirince oranla daha uzun sürede pişen esmer pirinç, beyaz pirincin pabucunu dama atacak gibi. Atmalı da. Gelin, siz de beyaz pirinçlerin yerine esmer pirinç tüketin, sağlıklı bir hayat sürün.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.