Beni Şili’deki Esteban’a Bağlayan Kablo

Ben şimdi oturduğum yerden kalkıp modemin arkasındaki kabloyu tutsam ve beni internete bağlayan bu kablonun ucunu takip etmeye başlasam, Şili’ye kadar elimde bir kabloyla gidebilirim. (Teorik olarak tabii. Yoksa gidemem. Boğulurum.)

Şili tabii örnek, Çin’e de, Amerika’ya da, Avrupa’nın herhangi bir şehrindeki herhangi bir eve de aynı kablolar gidiyor. Yani (belki çoğunuz biliyordur) dünya internete, dolayısıyla birbirine -aslında evimizdeki kablosuz modemler gibi- kablosuz bir şekilde değil, aksine inanılmaz uzunlukta kablolarla bağlı. Tam olarak 885.139 km (550.000 mil) uzunluğundaki ''Submarine cables'' (denizaltı kabloları), Asya'dan Amerika'ya, Avusturalya'dan Afrika'ya tüm okyanusları birçok kez geçerek, şu an internet erişimi olan tüm elektronik cihazları birbirine bağlıyor ve benim bu yazdıklarımı sizin okumanızı sağlıyor.

Beni Şili’deki Esteban’a Bağlayan Kablo

Üstelik tüm dünya insanları olarak yıllardır hunharca kullandığımız bu teknoloji hiç de öyle 21. yüzyıl teknolojisi falan değil. Tam 162 yıllık bir geçmişe sahip olan bu denizaltı kabloları, 1854'te yapımına başlanan ''Transatlantik Telgraf Kabloları'' olarak uzun süre hizmet vermiş ve şu an tamamen aynı şekilde kullanılıyor. Tabii o zamanlar daha az sayıda ve daha incelermiş. Yıllar geçtikçe hem ebatları hem de sayıları artmış. Bu kabloların büyük bir çoğunluğu özel şirketler tarafından finanse ediliyor ve üretimi, uygulaması ve kabloların okyanusun tabanına serilme işlemleri hayli zor. Nadiren, çok derin okyanus tabanları dışında, büyük bir çoğunluğu tamamen dalgıçlar tarafından uygulanıyor ve işlemlerin tamamlanması aylar alabiliyor.

Beni Şili’deki Esteban’a Bağlayan Kablo

Bir de denizlerin altındaki tehlikeler var tabii. Örneğin köpekbalıkları gibi vahşi canlılar, besin kaynaklarının üzerinden geçen bu kabloları kemirmeye çalışıyor. Yani bir yerlerde internetimizi yemeye çalışan tatlış bir köpekbalığı olabilir şu an. Ya da büyük gemilerin çapaları da bazen bu kablolara denk gelip koparabiliyormuş örneğin.

Beni Şili’deki Esteban’a Bağlayan Kablo

Ama halen bu teknolojiyi kullanmamızı sağlayan avantajları da var. Mesela, şu an en büyük rakibi olan uydu üzerinden internet sağlama fikrine kıyasla çok daha ucuz ve yine ona göre çok daha hızlı. Bu kabloların içinden her saniye geçen terabaytlarca bilgiyi uydular üzerinden geçirmeye kalkarsak, çok daha yavaş bir internetimiz olacaktı.

Bir diğer rakip de (henüz prototip aşamasında) Google'ın internet balonları. Tıpkı kablosuz modemler gibi çalışan bu sistemle bir şehrin üzerine kurulan bir internet balonu, o şehrin tamamını kablosuz şekilde internete bağlayabilecek ama tüm dünyayı düşündüğümüzde yine bir hayli maliyetli olacağı kesin.

Sonuç olarak bu kablolar, bizim en az 25 yıl daha internete bağlanmamızı sağlayacak. Tişikkirlir denizaltı kablosu! <3

Beni Şili’deki Esteban’a Bağlayan Kablo

Dünyadaki tüm kabloları inceyelebileceğiniz interaktif haritaya buradan ulaşabilirsiniz.

Burada da 'güzel ama ingiliççe' bir vidyo var.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.