Bence Mahsuru Yok: Askeri Kışla Disneyland Gibi Olabilir

Oğuz Taktak 09.08.2016

Bolu Belediye Başkanı, 2. Komando Tugay Komutanlığı'nın yerine Disneyland gibi bir eğlence parkı yapılması için çalışma başlattıklarını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde hangi kışlaların kapatılacağı, hangilerinin taşınacağı gibi konular netleşmeye başladı. Bu boşaltılan alanların nasıl kullanılacağı ise spekülasyona açık. Yeşil alan olacağı söylentileri var, ekonomiye kazandırılacağı söylentileri var, bazıları müze diyor, bazıları otel ve AVM'lerden şüpheleniyor... Dört bir yandan teoriler ve öneriler çıkıyor.

Ama bir fikir var ki, muhtemelen dünya üzerinde çok az kişinin aklına gelir.

Disneyland!

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, 15 Temmuz darbe girişiminde askeri birliklerin kışladan çıkmasına karşı iş makineleri ve beton bloklarla barikat kurdukları 2'nci Komando Tugay Komutanlığı General Eşref Bitlis Kışlası’nın, Dörtdivan'a taşınmasını istediklerini açıkladı. Geçen yıl tugayın taşınması konusudaki girişimlerinin olumsuz sonuçlandığını belirten Başkan Yılmaz, son olaylardan sonra yeniden görüşmelere başladıklarını söyledi.

Bence Mahsuru Yok: Askeri Kışla Disneyland Gibi Olabilir

Sonra da sözlerine şöyle devam etti:

"Geçen yıl hem Milli Savunma Bakanlığı, hem de Genelkurmay Başkanlığı’na resmi yazı yazmıştık. Dörtdivan İlçesi’ne gitmesini istiyoruz. Dörtdivan’da bir alanları var. Oraya gitmelerinin uygun olacağını, bulunduğu yerin uygun olmadığını söylemiştik. Ama bu teklifimize olumsuz cevap gelmişti. Son gelişmelerden sonra Allah’a binlerce şükürler olsun ki şu anda hükümet de bunu istiyor. Tabii tugayımız şu anda şehrin tam göbeğinde kalmış durumda. Yanında da havaalanı yapacağımız bir alan var. 3 milyon metrekare kadar genişçe bir alan. Bolu gelecekte turizm ve spor kenti olacak. Eğer turizm kenti olacaksa, turizmle ilgili birçok enstrümanı düşünmek durumundayız. Gelecek projeksiyonları yapmak durumundayız."

Başkan tabii ki kışlanın konumunun önemine de değindi. Çünkü park yapmak istediği kışla, güzel bir lokasyonda. Ankara ve İstanbul arasında.

Alaaddin Yılmaz'ın parlak fikrinin devamı ise şöyle:

"Disneyland gibi film platolarının olduğu böyle bir alana dönüşebilir. Dünyanın birçok yerinde bu tür yerler film teknolojisine çok büyük yenilikler kattığı gibi dışarıdan gelenlerin de gezdiği bir alan oluyor. Eğer Bolu turizm kenti olacaksa, turizmin bir branşı da bu olur diye düşünüyoruz. Bolu gelecekte turizm, spor ve üniversite kenti olacak diye düşünüyoruz. Bütün planlarımızı buna göre yapmaya çalışıyoruz. Bolu çok özel bir kent. Bu özel kent hem Türkiye’de hem de dünyada marka kent olmak durumunda. Marka kent olabilmek için de bunlar gerekli. Şu anda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bu konu üzerinde görüşmelerimiz sürüyor. "

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.