Bekar Annelere Doğum Kontrolü Yok!

Özge Kaya 13.10.2016

Doğum kontrol yönteminizi nasıl seçersiniz? Eşinizin onayıyla mı? Doktorunuzun yönlendirmesiyle mi? Dikkat edin, bazı sağlık merkezleri doğum kontrolüne ihtiyacınız olmadığını düşünebilir.

Türkiye’de doğum kontrol yöntemlerinden istenmeyen gebelikleri sonlandırmaya, istenen gebeliklerdeki doğum şeklinden, kadının kaç tane çocuk yapması ve hamileyken nasıl davranması gerektiğine kadar her şey “bilirkişi”lerin tekelinde. Her kadının yukarıdaki meselelerle ilgili birden fazla nahoş anısı vardır eminim.

‏@CorpusSeparatu isimli bir Twitter kullanıcısı da bu konuya dair 2011’de bir Aile Sağlığı Merkezi’nde yaşadıklarına dair bir tweet serisi paylaştı. (Konunun başındaki seks oyuncakları mevzusunun bizimle bir ilgisi yok, es geçin.)

Türkiye'de doğum kontrol zorluğu

Ülkemizde doğum kontrol yöntemleri ücretsiz olmadığı gibi ucuz bile değil. Doğum kontrol haplarına neredeyse her ay zam geliyor. Piyasadaki tek marka olan ertesi gün hapı, doğum kontrol haplarından yaklaşık iki kat pahalıya satılıyor. (Evet, ertesi gün hapları kesinlikle doğum kontrol yöntemi değildir, zorunlu durumlarda kullanılır. Bu nedenle de herkesin erişebileceği bir şekilde temin edilebilmelidir.) Alt tarafı plastikten hallice bir malzemeden yapılan prezervatifler bile fahiş fiyatlara satılıyor.

Doğum kontrol sorununa sağlıklı ve uzun vadeli bir çözüm getirmek isteyen kadınlar ise yukarıdakine benzer tavırlarla karşılaşıyor. Bekar bir anneysen korunmana gerek yok, evli değilsen korunmana gerek yok, evliysen zaten gerek yok. Pardon kocan onaylıyorsa o zaman korunabilirsin.

Tanıdığım tüm kadınlar, evet, istisnasız hepsi devlet hastanelerinde bu tarz muamelelere maruz kalmamak için jinekolojik kontrollerde daha iyi hizmet almayı umdukları özel hastaneleri tercih ediyor. Çünkü hepsinin devlet hastaneleriyle ilgili ya kötü deneyimleri ya da bunu deneyimleyenlerden duydukları hikayeler var. Özel hastanelerde ise muayene ücretleri dudak uçuklatıyor, sadece bu yüzden birçok kadın arkadaşım düzenli kontrollere gitmekten bile kaçınıyor. Tedavi edilmesi gereken bir sorun varsa, maaşının yarısını oraya bıraktın bile.

Kadının suçu ne?

Tüm bu doğum kontrol çilesinde ihalenin çoğu zaman kadının üzerinde olması zaten başlı başına bir hikaye. Erkeklere yönelik tıbbi yöntemler yok denecek kadar az. Bunları uygulamayı kabul eden erkek sayısı daha da az.

Hal böyle olunca iş başa düşüyor. Doktorları tarafından yönlendirilmek yerine yargılanan kadınlar en az kendileri kadar kafaları karışık hemcinslerinden yardım alıyor. İnternet, doğum kontrol yöntemleriyle ilgili yalan yanlış bilgilerle dolu.

Sonuç?

Cinsel sağlık ve korunma yöntemleri hakkında bilgisiz kadınlar. Daha çok çocuk ve eril sisteme hizmet etmeye mahkum nesiller.

Artık, kadın sağlığı ve aile planlaması hizmetlerini maddi durumu iyi olan küçük bir kitleye hitap etmekten çıkararak her kadının doğum kontrol yöntemlerine ve kürtaj imkanına erişebildiği bir düzene geçmenin zamanı geldi. Yeri gelmişken, geçtiğimiz günlerde kürtaj karşıtı yasa teklifi yüzünden kadınların sokağa döküldüğü Polonya’da kürtajı tamamen yasaklamayı öneren teklif reddedilmiş.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.