Bedavadan Biraz Pahalı - 2

Umut Tarı 18.09.2016

Yaz döneminde imzalanan en uygun kontratları değerlendirmeye devam ediyoruz.

Ucuz sözleşmelere imza atmış değerli oyuncuları sizler için değerlendirmeye devam ediyoruz.

1. Nene Hilario

Kariyerine Denver Nuggets formasıyla başlayan Nene Hilario, kariyerinin büyük bir kısmını Denver Nuggets takımında geçirdi. Denver ile 9.5 sezon geçiren Nene, sakatlıklardan dolayı neredeyse 2 sezonun tamamını kaçırdı. Sağlıklı kalabildiği sürelerde 11-14 sayı bandında ortalamalar tutturan Brezilyalı oyuncu, pota altında önemli bir silah. Sırtı dönük oyunları, orta mesafe şutu, 4-5 numarayı da oynayabilmesi Nene'yi önemli bir oyuncu yapıyor. Denver'da geçirdiği 9.5 sezonun ardından Washington'a takas oldu Nene. Washington Wizards'ta Marcin Gortat ile iyi bir ikili olup pota altında gerekli sertliği ve gerektiği zaman hücum yükünü sırtladılar. Wizards'ta da başarılı performansına devam eden Nene, burada da 11-14 sayı bandında ortalamalar tutturdu ve ne kadar istikrarlı bir oyuncu olduğunu gösterdi. Wizards takımında geçirdiği 4.5 sezonun ardından, yaz döneminde Houston ile anlaştı. Yaz döneminde verilen kontratlara göre neredeyse bedavaya sözleşme imzaladı. Houston ile 1 yıl için 2.8 milyon $'lık sözleşme imzalayan Nene, bakalım takımıyla nereye kadar gidebilecek?

2. Brandon Jennings

Kariyerine garip bir şekilde Avrupa'da başlayan Jennings'in sonraki durağı NBA draft'ları sonrasında Milwaukee oldu. Draft'ta 10. sıradan seçilen Brandon Jennings, NBA'e hızlı bir giriş yaptı. Milwaukee Bucks ile çok değerli performanslar gösteren Jennings'in en çok tartışılan tarafı, bencilliği ve verimliliğinin düşük olmasıydı. Tüm bunlara rağmen çok değerli bir oyuncu. Milwaukee'de geçirdiği 4 sezonda 15-19 sayı bandında ortalamalar tutturmayı başardı Jennings. Milwaukee'de hem çok değerli, bir o kadar da dengesiz olarak adlandırılan guard rotasyonunda Monta Ellis ile 1-2 numarayı paylaşıyorlardı. Sözleşmesi sona eren oyuncu yeni bir başlangıç için Detroit yolunu tuttu. Yeniden yapılanan Detroit'te şansını denemek istedi. Sezona iddialı giren ekiplerden Detroit'in ilk beşi şöyleydi: 1) Jennings, 2) Billups, 3) Josh Smith, 4) Greg Monroe, 5) Andre Drummond. Josh Smith'in 3 oynamakta sıkıntı yaşaması, takım içi anlaşmazlıklar, Billups'ın neredeyse tüm sezonu sakat geçirmesi gibi sebeplerden dolayı takım beklenenden çok uzak performans sergiledi. Tüm bunlara rağmen Jennings, Detroit'te geçirdiği ilk 2 sezonda 15.5 sayı ortalamalarını tutturdu. Son senesinde ise bacağı kırıldı. Tam 6 ay sahalardan uzak kaldı Jennings. Devamında ise Ersan ve Jennings takasla Orlando yolunu tuttu. Kısa bir Orlando macerasından sonra yeniden yapılanan diğer bir ekip olan New York ile sözleşme imzaladı. Bu yaz kadrosuna Rose, Noah, C. Lee gibi oyuncuları katan New York ile bakalım neler yapabilecek? Bu arada, sözleşmesi ise 1 yıl için sadece 5 milyon $.

3. Roy Hibbert

Kariyerine Indiana'da başladı 2.18'lik dev oyuncu. Indiana'da geçirdiği 8 sezonda, çaylak sezonu hariç, 10-13 sayı bandında ortalamalar tutturdu Hibbert. Kendini en çok gösterip rakiplerinin korkulu rüyası olduğu zamanlar ise Lance Stephenson ve David West gibi oyuncularla birlikte oynadığı 2014 senesi. Patlama yaşadığı zamandan sonra inanılmaz bir düşüş yaşadı Roy. Indiana taraftarlarını çıldırtacak kadar kötü performanslar gösterdi. Bu olaylardan sonra da yolu takas ile Lakers'a düştü. Lakers'ta sisteme de pek alışamayan oyuncu kötü bir sezon geçirdi ve sadece 6 sayı ortalaması tutturdu. Kariyerinde 2 kez All Star seçilen ve savunma konusunda inanılmaz iyi bir oyuncudan bahsediyoruz. Şimdi ise yolu Charlotte'a düştü. Al Jefferson'ın Charlotte'tan ayrılmasından sonra onun yerini doldurmaya çalışacak. Sözleşmesi ise 1 yıl için 5 milyon $. Kariyeri ne kadar kötüye gitse de ben Roy Hibbert'in oyuna odaklandığı zaman fark yaratacak bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Bakalım beni haklı çıkarmayı başarabilecek mi?

4. Derrick Williams

Genç oyuncu, kariyerine Minnesota'da başladı. Minnesota'da geçirdiği 2.5 sezonda sadece bir sezon fark yaratan bir oyuncu oldu Williams. Sezonun devamında da Sacremento Kings yolunu tuttu. Sacremento'da 8-9 sayı ortalamalarını tutturmayı başardı Amerikalı oyuncu. Yaz döneminde 1 yıl için New York ile anlaştı. Burada kenardan gelip önemli katkılar verdi. Atletizmi ile göze hoş gelen smaçları da mevcut. New York'ta 9.3 sayı ortalaması tuttursa da oyuna kattığı değer bundan çok daha fazla. Yaz döneminde o da yeni bir maceraya atılmaya karar verdi ve Miami ile anlaştı. Sözleşmesi Jennings ve Roy Hibbert gibi 1 yıl için 5 milyon $. Yaz döneminde verilen, tabiri caizse, saçma sapan kontratları düşününce, bu oyuncuların çok uygun kontratlara imza attığını tekrar belirtmek isterim.

Bakalım bu kadar ucuz sözleşmelere imza atan oyuncular, beklenen katkıyı sağlayabilecek mi? Takımların salary cap'lerini doğru kullanmasının ne kadar önemli olduğunu bize bir kez daha gösterebilecekler mi?

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.