Norveçli Bebelere Metal Müzik

Oğuz Taktak 20.09.2016

Norveç okullarındaki çocuklara metal konserleri veriyorlar.

Norveç denilince akla ilk gelen şeylerden biri de metal müziktir. Ülkenin kültürünün bir yansıması olarak karşımıza çıkan Norveç metal müzik sahnesi, 1521 tane metal müzik grubu içeriyor.

Norveçli Bebelere Metal Müzik

Diplomasi için bile metal müziği kullanan bir millet.

2011 yılında Norveç Diplomasi Akademisi, Norveçli diplomatlara Norveç Black Metali Eğitimi verme kararı almıştı.

Akademinin müdür yardımcısı Steinar Lindberg, “Amacımız, Norveç kültürünün müzik alanındaki bütün boyutlarını, Romantik dönemin Norveçli bestecisi ve piyanisti Edward Grieg’den başlayıp, Black Metal’e kadar uzanan geniş bir yelpaze ile tanıtmaktır” demişti.

İtalya, Japonya ve Fransa gibi ülkelerde, Black Metal seven gençlerin şarkı sözlerini anlamak amacıyla Norveççe öğrendiğini kaydeden Lindberg, paganizm ve İskandinav mitolojisinden etkilenen Black Metal müzik türünün de Norveç’in bir ihraç ürünü haline geldiğinin, dolayısıyla geleceğin diplomatlarının da bu konuda bilgi sahibi olmalarının gerekliliğinin altını çizdi.

Enslaved, Facebook’tan yaptığı açıklamayla, artık Norveç’teki okullarda kültürel eğitimin bir parçası olarak çocukların metalle tanışmasının sağlanacağını ve bu sebeple bir okul turuna çıktıklarını duyurdu. İşte afiş:

Norveçli Bebelere Metal Müzik

Bizim gündemimizden çok uzakta olan bu haberi yazarken, başka yerlerde hayatın çok güzel olduğunu bilmek insana umut veriyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.