Baykuşun En Karizmatik Kuş Olmasının Yaklaşık On Nedeni

İnci Vardar 15.10.2016

İçinde baykuş listesi olmayan bir site bir parça eksiktir. Bu nedenle, işte karşınızda çok güzel baykuş fotoğrafları ile baykuşlara dair her şey!

Şimdiye kadar siteye baykuşlu bir içerik yazmamış olmamız şaşırtıcı. Oysa ne şahane hayvan. Baykuş bilge hayvan bir kere. Gece avlanıyor, kafasını 270 derece döndürüyor falan. Müthiş! Bütün o nefis klişeleri bir tarafa bırakalım. Baykuşlar hakkında en ilginç bilgileri vereceğimi sanıyorsanız da çok yanılıyorsunuz. Yaklaşık 10 tane güzel baykuş fotoğrafı paylaşacağım, üstlerine eften püften bir şeyler yazacağım. Yaklaşık dememin nedeni henüz yazacağım cümleleri seçmemiş olmam, belki yetmez.

Başlıyoruz. Buyrun baykuşların fantastik dünyasına!

Baykuşların Latincede Athene noctua gibi isimleri oluyor. Baykuş dediğin ismiyle bile karizma saçar zaten.

Baykuşun En Karizmatik Kuş Olmasının Yaklaşık On Nedeni

Çok biliyormuş gibi biraz Latince parçalayacağım. Ölü bir dil olduğu halde sık sık bir şekilde karşımıza çıkan Latincede Aves, yani kuşlar sınıfına mensup bu canlı, Strigiformes olarak bilinen gece yırtıcı kuşlarından biri. Geceleri sessiz sessiz avlanıyor, dosta güven, düşmana korku salıyorlar. Tabii baykuşların pek çok türü var ama bazıları Athene noctua gibi fazlasıyla karizmatik isimlere sahip.

'Athene' ismini Atina veya Athena'ya benzettiyseniz, haklısınız. Atina'nın koruyucu tanrıçası olan ve babası Zeus'un başını bol bol ağrıttıktan sonra kafatasını yarıp alnından çıkan tanrıça Athena, baykuş simgesiyle anılıyor. Savaşçı olduğu halde kolay kolay sinirlenmeyen, sessiz ve derinden ilerleyen Athena bilgeliğin, cesaretin, medeniyet, adalet ve yeteneğin sembolü. Bu özellikler, genellikle Athena'nın parmağında ya da omzunda yer alan baykuşta vücut buluyor.

Baykuşların parlamentosu olur.

Baykuşun En Karizmatik Kuş Olmasının Yaklaşık On Nedeni

İngilizler hayvan gruplarına enteresan isimler veriyorlar. Örneğin kargaları cinayetle suçlarken (murder of crows), aslanlara gururu layık görüyor (pride of lions), balıkları okula gönderiyor (school of fish) ve baykuşlara parlamento kurma görevi veriyorlar (parliament of owls).

Neden böyle olduğunu merak ettim, araştırdım, mamafih bulamadım. Bir ihtimal hak, hukuk, adalet gibi kavramlardan Athena'nın sorumlu tutulmasıyla bağlantılı olabilir. İngilizcede parlamento kelimesinin ilk kullanımına 13. yüzyılda rastlanıyor. Bunun kökeni de Fransızcada konuşma anlamına gelen 'parler'. Pek konuşkan olmayan, hatta çoğu zaman sosyalleşmeyen baykuşların nasıl demokratik ve hukuki kararlar alınan bir parlamentoya dönüştükleri ise belirsiz.

Ancak 'Baykuşlar Divanı' diye bir şey var ve kaynağı belli.

Baykuşun En Karizmatik Kuş Olmasının Yaklaşık On Nedeni

Baykuşlar Divanı, DC Comics tarafından çıkarılmış bir Batman serisi. Bir grup zengin ve acayip kötü Gotham'lıdan oluşan ve yüzyıllardır gerek cinayet, gerekse maddi güç sayesinde Gotham'ı yöneten bu divan, Batman'i de buhrandan buhrana sürüklüyor. Baykuşlar Divanı'nı çocukları korkutmak için bir tekerlemeye de çevirmişler:

Sakının Baykuşlar Divanından, gözleri daima üzerinizdedir,
Hükmederler Gotham’a, kara bir tünek ve betonların ardından.
Daima izlerler yüreğini, daima gözlerler yattığın yeri
Fısıltıyla bile bahsetme onlardan, yoksa Pençe'yi yollar gelir alır kelleni…

Scott Snyder ve Greg Capullo tarafından yaratılan bu kötü ekip, ilk olarak 2011 yılında karşımıza çıkıyor ve Batman'e hayatının dayağını atıyor. Türkiye'de JBC Yayıncılık tarafından çıkarılan seri, hem sürükleyici hikayesiyle hem de neredeyse bir karakter külliyatı sunmasıyla çizgi roman severlerin kütüphanesinde bulunması gerekenlerden.

Her baykuşun gözleri acayiptir ama bazıları gözlerinde kainatı taşır.

Baykuşun En Karizmatik Kuş Olmasının Yaklaşık On Nedeni

Baykuşlar gece avlanan kuşlardır demiştik. Bizzat bu nedenle, duyularıyla pek çok hayvanı yerden yere vuracak kalibredeler. Misal, baykuşların gözlerinde mor ışık görüntüsü sağlayan bir kimyasal bulunuyormuş. En küçük bir ışığı bile kimyasal sinyale çeviriyor, insanın minicik bir ışık parıltısı gördüğü yerde cismin tüm detaylarını seçebiliyormuş.

Bu yukarıdaki baykuş ise kör. Zeus isimli baykuş, güney California'da uçarken bir evin duvarına çarpmış. Kör olduğu için mi çarptı, yoksa çarpınca mı kör oldu bilmiyorum ama vahşi doğada pek yaşama şansı bulamayacağı için Zeus'u Vahşi Yaşam Öğrenme Merkezi'nde evlat edinmişler. Bana öyle geliyor ki merkezin kurucusu olan ve Zeus'la ilgilenen Paul Hahn, hayvanın gözlerine her bakışını hayatı, evreni ve gerçekliği sorguluyor olmalı.

Baykuş dövmesi, genellikle karışık ve kalabalık görünmesine rağmen hayli güzeldir.

Baykuşun En Karizmatik Kuş Olmasının Yaklaşık On Nedeni

Gördüklerimin en enteresanlarından biri bu mesela. Üstelik bu, pek de karışık olmayanlardan.

Evde baykuş yapmak pek zor sayılmaz.

Baykuşun En Karizmatik Kuş Olmasının Yaklaşık On Nedeni

Baykuşun gözleri yüzünün yanlarda değil de önünde olduğu için iki yuvarlak objeyi bir araya getirip kulak eklediğinizde ister istemez baykuşa benziyor. Bu nedenle, çok yetenekli olmasanız bile dekoratif yastıklar olsun, küçük keçe çantalar olsun, baykuş şeklinde bir sürü ıvır zıvır yapabilirsiniz.

Bir baykuşseverin baykuşlu tişört yapması da çok kolay.

Baykuşun En Karizmatik Kuş Olmasının Yaklaşık On Nedeni

10 dakikada baykuşlu tişörte sahip olmak için 4 malzemeye ihtiyacınız var. Birincisi, koyu renkli bir tişört. Bunun dışında 1/3 oranında çamaşır suyu, 2/3 oranında su, bir de sprey kutusu lazım. Camları silerken kullandığınız fısfısın kutusu olur mesela. Yukarıdaki resmin ya da buradan seçeceğiniz herhangi bir baykuşun çıktısını alın, beyaz kısımları kesin, elinizde kalan parçayı iğneyle tişörte sabitleyin, üstüne su ve çamaşır suyu karışımını sıkıp 5-10 dakika bekletin ve yıkayın. Tişörtünüz kullanıma hazır.

Baykuş pastalar ve cupcake'ler yapmak da aşırı kolay.

Baykuşun En Karizmatik Kuş Olmasının Yaklaşık On Nedeni

Standart bir pasta veya cupcake yapmayı biliyorsanız, yuvarlak gözleri ekleyip bunu baykuşa da çevirebilirsiniz. Gözleri yapmak için yarım kremalı bisküvi ve renkli bonibon kullanmak yeterli. Benzer şekilde gaga ve ayaklar da bonibon.

Yok efendim, ben bilmem öyle şeyler yapmayı diyorsanız da burada basit bir cupcake tarifi var.

 • 4 adet yumurta,
 • 1 su bardağı toz şeker,
 • Yarım su bardağı sıvı yağ,
 • 1 su bardağı yoğurt,
 • 1 paket kabartma tozu,
 • 1 paket vanilya
 • 2-3 yemek kaşığı kakao,
 • 2,5 su bardağı un.

Yumurta ve şekeri iyice çırptıktan sonra diğer malzemeleri ekleyip karıştırın, kağıt cupcake kaplarına döküp fırın tepsisinin üzerine yerleştirin. 170 derece fırında 20-25 dakika pişirin. Çok üşengeçseniz krema olarak krem şanti de işinizi görür ama kakaolu cupcake kreması şöyle oluyor:

 • 1 küçük kutu sıvı krema
 • 2 kare paket çikolata
 • 2 çorba kaşığı labne peyniri
 • 3 çorba kaşığı pudra şekeri

Sıvı kremayı küçük bir tencerede ısıtın, fokurdamaya başlamadan ateşten alın. İçine çikolataları kırıp karıştırarak eritin. Buzluğa atıp iyice soğutun. Sonra içine labne peynir ve pudra şekerini ekleyip mikserle karıştırın. Bu karışımı keklerinizin üstüne sıkmak yerine kaşıkla yayın, baykuşun gözlerini ve gagasını oturtun. Sonra da kıyabilirseniz yiyin o sevimli şeyi.

Baykuşun En Karizmatik Kuş Olmasının Yaklaşık On Nedeni

Baykuşları yeteri kadar tanıdık mı?

Yeter. Belki baykuşlar hakkında anlatılabilecek başka şeyler de var ama 8 madde kâfi. Yemek tarifi ve tişört yapma yöntemi bile verdim, muhtemelen şimdiye kadar okuduğunuz pek çok baykuş listesinden daha doyurucu olmuştur. Yani düşünsenize, şimdiye kadar okuduğunuz baykuş listelerinden ne öğrendiniz? Kafasını döndürebildiğini mi? Peh peh peh!

Baykuş saygıdeğer hayvan vesselam. Saygımızı gösterdik. Muhtemelen baykuşsever arkadaşım Yelda da benimle gurur duyacak, sadece yeteri kadar baykuş fotoğrafı koymadığım için beni şu şekilde uyaracak:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.