Bayer GDO Devi Monsanto'yu Satın Aldı

Süleyman Okan 15.09.2016

66 milyar dolarlık satın alma, GDO’lu ürünlerin başının belada olduğunu gösteriyor.

İlaç ve tarım devi Bayer, doğal ürün destekçileri tarafından en çok hedef tahtasına oturtulan GDO’lu ürün üreticisi Monsanto’yu 66 milyar dolara satın aldı. Bu satın alma ile, Bayer dünyanın en büyük tohum ve tarım ilacı üreticisi oldu. Bayer dünyanın tohum ve tarım ilacı ihtiyacının %25’ini karşılayacak.

Monsanto hisselerini 128 dolardan değerlendiren satın almanın ardından, hem Bayer hem Monsanto hisseleri yükseldi. 66 milyar dolarlık tamamı nakit satın alma, 2016’nın en büyüğü.

Bayer GDO Devi Monsanto'yu Satın Aldı

GDO’nun 20 Yıllık Yükselişi

Bayer’in Mahsul Bilimi Bölümü yöneticisi Liam Condon, 2050 yılına kadar dünya nüfusunun 3 milyar artacağını ve bu insanların sorumlu ve çevreye saygılı bir yolla beslenmesi gerektiğini belirtti.

Monsanto 1996’da biyoteknoloji ile çeşitlendirilmiş tohumları piyasaya süren ilk firma olarak ortaya çıktığında, ziraatı çok kolaylaştırmış ve ucuzlatmıştı. Ekinlerin köklerini kemiren kurtçuklara dirençli Monsanto ürünleri, aynı zamanda tarım ilacı kullanımını da kolaylaştırıyordu. Çünkü Monsanto aynı zamanda birçok zararlı ot ve böceğe aynı anda karşı gelen tek bir tarım ilacı çeşidi olan Roundup’ı üretiyor ve tohumlarını bu ilaca en uyumlu tepkiyi verecek şekilde tasarlıyordu. GDO’lu ürünler piyasaya çıktığında, birçok deneyimli çiftçi, işin ustalığının öldüğünden, işi bilmeyenlerin bile yemyeşil tarlalar ekebildiğinden şikayet eder olmuştu.

Elbet ilk yıllarında artan üretim, çiftçilere iyi geldi. GDO’lu tohumların getirdiği kolaylık ve verim artışı, yıllar boyunca artan mahsullere, artan mahsuller ise düşen fiyatlara sebep verdi. Öte yandan doğa da boş durmuyordu. Yabani otlar giderek yeni tarım ilaçlarına direnç kazanıyor, sürekli ürün geliştiren GDO’lu tohum üreticileri ise düşen mahsul fiyatlarına rağmen tohum fiyatlarını ucuzlatamıyordu.

Bugün, ABD’deki soyaların %94’ü ve mısırların %92’si GDO’lu.

Bayer GDO Devi Monsanto'yu Satın Aldı

Tarım Sektörü Zorda

Fakat GDO’nun yaygın olarak kullanıma girdiği 1996 yılından beri ABD’de, mesela soyacılıkta, dönüm başına ekilen tohum fiyatı %305’lik bir artış gösterirken, soya fiyatları sadece %31’lik bir artış gösterdi. Birçok çiftçi artık GDO’lu tohum kullanmanın kârlı olduğunu düşünmüyor.

2016 yılında Amerikalı çiftçiler, 2013’e oranla %42 daha az kazanacaklar.

Dünyanın en büyük tohum ve tarım ilacı firmaları, tarım sektöründeki bu daralmadan nasibini alıyor. Birbirlerini satın alarak ve birleşerek işletim masraflarını düşürüp ayakta kalmaya çalışan GDO devleri, tarımcılığın çehresini değiştiriyor. DuPont ve Dow Chemical birleşme pazarlığını sürdürmekte. Monsanto tarafından satın alınmayı reddeden Syngenta ise, senenin başında 43 milyar dolara Çin devi ChemChina tarafından satın alınmıştı.

Çiftçiler ve ziraat grupları ise bu gelişmeleri kaygıyla izliyor. Birleşmelerin masrafları ne kadar düşüreceği şüpheli ama kesin olan tek şey ürün çeşitliliğinin azalacak olması. Ayakta kalan dev firmaların azalması, piyasada daha az ürün olması ve rekabetin düşmesi anlamına geliyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.