Batman vs Robin İncelemesi

Volkan Levent Soylu 17.09.2016

Batman ve Robin var. Alfred var, Nightwing var. Court of Owls da var. Daha ne gerekir ki? Ehm, eksik işte bazı şeyler.

Eminim çoğu kişi hemfikirdir, iyi ki DC’nin animasyonları var. Ve iyi ki yapmaya devam ediyorlar. DC’nin sinemada Marvel’in bir adım gerisinde kaldığını ve son Batman vs Superman ile Civil War kıyaslamasından sonra da bir süre böyle kalacağını söylemek için bu iş uğruna kilolarca toz yutmuş olmaya gerek yok. Her iki sinema evreninde 90’lar ve 2000’ler boyunca olan biteni şimdi burada anlatmayayım. Netice olarak film adedinden bağımsız olarak düşünülecekse eğer, Marvel DC’ye göre her zaman daha başarılıydı. Bir ara The Dark Knight ile eşleşir gibi olan seviye gene eski haline döndü.

Batman filmleri, Batman animasyonları ve müthiş bir külliyat

DC ne şanslıdır ki Batman gibi kendi başına bir külliyatı olan ve bunu sonuna kadar (tamam istisnalar da var) hak edecek şekilde de iyi kullanılan bir kahramana sahip. Çizgi roman serilerinde The New 52 ile Batman’in yükselişine hep birlikte tanık olmuştuk (Capullo ve Snyder ikilisinin elleri dert görmesin). İşte DC, animasyon filmlerini artık bu temel üzerine kurup buradan ilerletmeye karar vermiş gibi görünüyor. Bu hususta da Batman filmlerinde ipler, özellikle Batman: The Dark Knight Returns ve Flashpoint Paradox filmlerini beğendiğim (zaten genel olarak herkesin beğendiği) Jay Oliva’ya teslim edilmiş ve muhtemeldir ki şöyle denmiş: “DC Animasyon departmanı sana emanet. Elinde mis gibi cevher var. Dilediğin gibi kullanmakta serbestsin. Haydi görelim seni.”

Değişen ne peki?

Batman hikayeleri artık güncel serilere paralel, daha gerçekçi ve göze güzel gelen aksiyonlarla daha iyi bir görsellik sunuyor. Bunların hepsi birleşince de sonuç en düz haliyle bile güzel oluyor.

Batman vs Robin İncelemesi

Batman vs Robin

Batman vs Robin’de hikaye Son of Batman (2014)’in sonrasında geçiyor. İlk filmde öldürmeye daha meyilli olan Damian, Bruce Wayne’in prensiplerini biraz daha öğrenmeye çalışıyor. Ancak her zamanki gibi başına buyruk, isyankar havalarında. Film, isminden dolayı Batman and Robin serisini temel alıyor gözükse de asıl olarak Batman’in The New 52’daki ilk (ve şimdiden en iyiler arasında giren) hikayesi Court of Owls (Baykuşlar Divanı) üzerine kurulu. Bana göre ikisini hafiften harmanlamak kulağa güzel gelse de hikaye pek iyi şekilde kullanılmamış. Court of Owls’u okuyanlar zaten bilir, Gotham’ın üzerinde etkisi olan en gizli ve etkili güç olan Baykuşlar Divanı Batman’i sık sık göremeyeceğimiz şekilde zorluyordu. Filmde de böyle aslında ama hikaye şaşırtıcı bir yöne çevrilmek istenirken seride gördüğümüz ve bizi cezbeden gerilim biraz törpülenmiş. Film bittiğinde ister istemez seride olan bitenlerle kıyaslanıyor ve fark biraz daha anlaşılıyor. Hikaye ile ilgili fazla bir şey anlatmayayım ama Court of Owls’un tadını filmde az alabiliyoruz. Seriyi sevenlerin en çok eleştirdiği yönü de bu oldu zaten.

Gerçi Damian’ın karakteri, Nightwing ve Bruce ile olan ilişkisi gibi şeyler olması gerektiği gibiydi. Bu yönden hakkını yemeyelim. Ama hikayenin çok fazla Robin üzerinden dönmesi beni rahatsız etti açıkçası.

Batman vs Robin İncelemesi

Şiddete övgü

Şunu kabul edelim, Batman animasyonları artık daha sert ve sağlam. Modern dövüş sanatlarından esintiler bile sunuyor. Kanlar, kırılan kollar bacaklar, saplanan bıçaklar havada uçuşuyor. Ve Batman artık eskisi gibi burnu bile kanamadan adam pataklayan havasından çıkmış, zorlanıyor. Damian da her zamanki gibi ölüm makinesi şeklinde, durdurulamıyor ancak düşmanlarının çocuksu zaaflarından (boy gibi) faydalandığını görmek güzel ve gerçekçi (kaç cümledir şiddet övüyorum). Nightwing’i bir severi olarak daha uzun süre ve ön planda görmek isterdim ama olmadı. Tamam, Batman ve Robin hikayesi ama Dick Grayson da ilk Robin, konuşturmayın adamı şimdi. Umarım sadece bu filmliktir.

Çizgi roman referansları artı puan

Başta da dediğim gibi, artık DC animasyonları çizgi romanlarla dipdibe olacak nizamda ilerliyor. Haliyle filmlerde çizgi romanlardan referanslar da görüyoruz. Dollmaker’ın Joker resmi, Court of Owls serisine dair replikler görmek güzeldi. Daha da var ama spoiler’a girmesin şimdi.

Çizgi romanlara yabancı olmak sizi korkutmasın (hatta yabancı olmak daha iyi bile olur). Süresi, temposu, görselliği ile film sizi alıp götürecek. Ha, Batman animasyonları hikayesiyle, hissiyatıyla nice nadide yapımlar gördü. Onlar arasına girer mi diye sorarsanız, o iş olmaz.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.