Batman: Bad Blood

Volkan Levent Soylu 18.09.2016

Yine azılı düşmanlar, yine suç, yine tehdit altındaki Gotham. Artık Batman'le birlikte Gotham'ın imdadına koşacak daha çok kahraman var.

Batman vs Robin yazımda da değinmiştim, DC animasyonları son birkaç senedir farklı bir çizgide ilerliyor. Çizgi roman serilerine paralel olaylar işleniyor. Bunun yanında daha sert ve gerçekçi aksiyon ile iyi bir görsellik sunuluyor.

DC animasyon külliyatı için yeterince ter akıtmış Jay Oliva iki öncül film Son of Batman ve Batman vs Robin’i yönetmişti (önceki filmler de var tabii). DC gidişattan gayet memnun olmalı ki son film Batman: Bad Blood’da (ve yakında gelecek olan Justice League: War’da) yine kendisini görüyoruz.

Batman: Bad Blood

Batman ve Batwoman bir arada

Önceki filmlerde hikaye Batman and Robin ve Court of Owls üzerinden işlenmişti. Bu sefer Batman: Battle for the Cowl ve and Batman: Incorporated serilerinden parçalar görüyoruz. Batman’den gizli bir şekilde kostüm giyerek Gotham sokaklarına çıkan Batwoman Firefly, Tusk ve diğer suçlulardan oluşan bir grubun izini sürer. Tam onlara saldırırken Batman ortaya çıkar ve Batwoman’a yardım eder. Ancak sonrasında kayıplara karışır ve Nightwing ile Robin onu bulmaya çalışır. Parçalar birleştikçe yolları League of Shadows ve Talia Al Gul ile kesişir. Bir yandan da Bat Family’nin temellerinin yavaş yavaş oluştuğunu görürüz.

Batman artık yalnız takılmayacak

Şahsen ben Bat Family olayına bazen sıcak bakabildim, bazen bakamadım. Batman’in yalnız ya da yanında sadece bir ekürisi olduğu hikayelerini daha çok sevdiğim için (öyle sevdik bir kere), filmin ilerledikçe karakter bolluğuna girmesi (Nightwing, Robin, Batwoman, Batwing) beni pek heyecanlandırmadı. Son Batman animasyonları eskilerinden iyice farklı bir çizgiye kaydı diyorduk. Bunun bir sonucu olarak da sanırım artık Batman’in daha çok yan karakterini bir arada göreceğiz. Nightwing, Robin ya da başkaları kendi filmlerine kavuşur mu orası bilinmez ama Batman artık yalnız takılmayacak, orası kesin. Özellikle Assault on Arkham’da ve Batman vs Robin’de Batman çok ön planda değildi. Bu filmde yan karakterlere daha da fazla yer açılmış.

Batman: Bad Blood

Her şey iki arada bir derede gibi

Öte yandan önceki yazıda da bahsettim, daha acımasız düşmanlar, daha sert dövüşler, daha zor duruma düşen Batman ve diğerleri ile artık iyice yetişkinlere hitap eden olaylar görüyoruz ki bu konuda emeği olanların hakkını teslim etmek gerek. DC animasyon konusunda iyi yolda ilerliyor.

Damian’ın uyum sorununu büyük ölçüde atlatmış olması ileriki filmler için de iyiye işaret. Nightwing biraz daha hakettiği öneme kavuşmuş.

Yine de film çok mu başarılı? Hayır. İki serideki olaylara birden değinilmesinin bence tam tersine, faydadan çok zararı olmuş. Şahsen her iki hikayeyi de tam olarak yaşayamadan sonuca bağlandı, aksiyon aldı başını gitti, sonrasında da zaten film bitti. Her şey iki arada bir derede olmuş gibiydi yani. Yine de Batman külliyatı evrensel bir saygıyı hakettiği için bir kere izleyin, öyle karar verin bence.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.