Başmüzakereci Ömer Çelik Vize Serbestisi Hakkında Konuştu

Ezgi Özkurt 25.08.2016

Çelik: "Vize serbestisi için net tarih verilmezse... "

Başmüzakereci Ömer Çelik Vize Serbestisi Hakkında Konuştu

'Net tarih yoksa, Geri Kabul Anlaşması yok!'

Vize serbestisine ilişkin verilen sözlerin tutulmadığını belirten Çelik, "Türkiye ile AB arasında yeni bir ivmenin ortaya çıkması önemli. Göç krizini ortaya çıkardığı krizler ve tehditler karşında daha çok iş birliği yapmanın önemi açıktır. Verilen sözlerin tutulması gibi sebeplerle bundan sonraki mekanizmalar için vize serbestisi konusunda net tarih bekliyoruz. Net tarih verilmezse yeni mekanizmaları, örneğin geri kabul anlaşmasını yürürlüğe koymak gibi konuları kesinlikle hayata geçirmeyeceğiz" dedi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Almanya'nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Michael Roth ile basın açıklaması yaptı. Çelik, "Almanya 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye'ye destek veren güçlü mesajlar verdi. Dost ve müttefik ülkeye teşekkür ediyoruz. Maalesef darbe girişimi gerçekleştikten sonra AB liderleri Türkiye'de yeterli bir dayanışma göstermediler" dedi.

'Avrupa'da IŞİD için çadır açılamıyorsa, PKK için de açılmamalı'

Cerablus operasyonuna ilişkin Çelik, "Terör ile mücadele edeceğiz. AB'deki dostlarımızdan en büyük istirhamımız, IŞİD ile PKK arasında fark yoktur. Avrupa'nın herhangi bir başkentinde IŞİD için çadır açılamıyorsa, PKK için de açılmamalı."

Çelik, son olarak "FETÖ terör örgütünün herhangi bir kurumunun ya da liderlerinin Avrupa Birliği'ndeki hiçbir dost ülkede barınmaması gerekir. AB'deki dostlarımızdan bu konuda hassasiyet bekliyoruz" dedi.


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.