Başlangıç Noktamız

Çocuklar ne ister?

Ben Nilay Göncü Arslan. Yaptığım işi tanımlarken, çalıştığım çocuklar ve ebeveynler arasında bir köprü görevim olduğunu belirtirim genelde. Çocukların yaşadığı sorunları, ebeveyni ile birlikte nasıl tanımlayacağımızı bulmaya çalışırız. Bunu yaparken Sosyal Gelişim Psikolojisi Uzmanlığımdan yararlanırım. Aynı zamanda oyundan, sanattan, iletişimin püf noktalarından, gelişim dönemlerinin bilgisinden faydalanarak iki taraf için de gizli kalmış meseleleri nasıl ayıklarız çözmeye çalışırım. Bu sebeple, bu satırları yazarken, bundan sonraki süreçte çocuğun duygusal ve sosyal gelişimi ile alakalı birçok önemli meseleye değineceğimizi biliyorum. Bu ilk karşılaşma yazımızda bir çocuğun en temelde ihtiyaç duyduğu noktaları işaret ederek kısa bir giriş yapmak isterim.

Başlangıç Noktamız

Psikanalist D.W.Winnicot, Başlangıç Noktamız Ev isimli kitabının başlangıcında T.S. Eliot’un ünlü şiiri Dört Kuartet’ten bir bölüm paylaşır;

“Başlangıç noktası evdir…

Biz yaşlandıkça, Dünya daha da yabancılaşır, daha da çetrefilleşir örüntüsü ölünün ve canlının.

Soyutlanan, öncesiz ve sonrasız o yoğun an değil,

Ama her an yanan bir ömürdür.”

Hepimizin bir başlangıç noktası var. Hepimiz çocuktuk ve hepimizin başlangıç noktası aynı yer. Bir çocuk gözünden bakacak olursak, dünyada buraya sığınmaktan farklı yapabileceği çok da bir şey yok. Güven, bağlılık, koşulsuz sevgi, bakım, şefkat, ihtiyaçların fark edilip zamanında giderilmesi, başlangıcımızın görünümünü belirliyor ve zaman geçtikçe, biz büyüdükçe bu görünüm etrafında şekilleniyoruz.

Başlangıç Noktamız

Aslında kişiliğimiz, dünyayı algılayışımız, kendimizi algılayışımız ve dünyanın bize sunabileceklerine dair inancımız, yaşamının ilerleyen zamanlarında kuracağımız ilişkilerde kendimize yönelik benlik algımız, kendimize güvenimiz ve diğerlerine olan güvenimiz erken çocukluktaki ilişkilerimizle belirleniyor. Biliyoruz ki bunun kaynağı da ev içerisinde ebeveynimiz ile özellikle de bakım verenimiz ile olan ilişkimiz.

Ebeveyn bu dönemin farkında olmalı. Bu dönemin kıymetini bilmek ve psikolojik olarak güvenli ve sağlıklı bir ilişki geliştirmek, çocuğunuzun fiziksel ihtiyaçları kadar psikolojik ihtiyaçlarını da gündeminize almak, ona “değerli, kabul edilen ve istenen” biri olduğunu varlığınızla ve ona yaklaşımınızla hissettirmek çocuğunuzu ilerleyen zamanlarda yaşayabileceği fiziksel ve psikolojik sorunların panzehiri olacaktır…

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.