Başka Sinema’dan Shakespeare Yaşıyor: 4 Film, 4 Şehir

Taner Turna 05.09.2016

Shakespeare ve sinemaseverler toplanın! “Shakespeare Yaşıyor Programı” kapsamında dört farklı şehirde, dört ayrı film sinemaseverler ile bulaşacak.

Bir günlük Shakespeare film etkinliği, 8 Eylül 2016 tarihinde İstanbul Uniq (Açık Hava Sahnesi), Bursa Nilüfer Belediyesi, Eskişehir Odunpazarı YKSM ve Antalya Plaza Sineması olmak üzere dört farklı şehirde gerçekleştirilecek.

Gösterimde olacak filmler ise şöyle:

Much Ado About Nothing

1993 yılında yönetmen Kenneth Branagh’ın yönetmenliği ile beyazperdeye aktarılan film, bugüne kadar en çok ses getiren Shakespeare uyarlamasından biri. Kenneth Branagh’ı oyuncu kadrosunda da gördüğümüz filmde Emma Thompson ve Keanu Reeves gibi ağır toplar rol almakta.

Başka Sinema’dan Shakespeare Yaşıyor: 4 Film, 4 Şehir

Richard III

2 dalda Oscar’a aday olan, Shakespeare’in insan bedenindeki kötü tohumların filizlendiği klasikleşen hikayesini konu alan Richard III, Richard Loncraine’in yönetmenliğide 1995 yılında vizyona girmiş bir film. 1930’ların Londra’sına konuk olmak isteyenler için kaçırılmaması gereken bir yapım.

Macbeth

Programdaki en yeni film. Geçtiğimiz yıl Justin Kurzel’in yönetmenliğinde vizyona giren Macbeth, Shakespeare’in en ünlü karakterlerinden birinin savaşın tam ortasında derin tasvir ve duygusal gelgitleriyle sinema dünyasında yerini aldı. 11. yüzyılın İskoçya’sında geçen film, her açıdan izlenmeyi hak ediyor!

Maxine Peake as Hamlet

Manchester Royal Exchange Tiyatrosu’nda büyük ilgi gören ve uzun süre kapalı gişe oynayan Shakespeare’in ikonik eseri “Hamlet”, benzersiz prodüksiyonu ile sinema perdesine uyarlandı. Tiyatro oyununun doğallığını yakalayan Hamlet, sekiz farklı açılan çekilen görüntülerle beyaz perdeye aktarıldı.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.