Başka Boyutun Heykelleri

Amanda Aman 13.07.2016

Bu heykeller hangi gezegenden?

15 yıldır heykel yapan Fransız sanatçı Romain Lanlois eserleri ile algılarımızla oynuyor. Koyu renkli, pürüzlü, dev gibi, yarılmış kayaların içine bir göz atıyorsunuz - likit altın görünümlü bronz, dokunsanız elinize yapışacak sanki. Sanat galerisinde görmeye alışkın olmadığımız türden heykeller, bir canavarın mağarasının içini andırıyor. Ya da Jüpiter’de radyoaktif bir yanardağı. Ya da bir gök taşının kusmuğunu...

Başka Boyutun Heykelleri

Keşfetmekten ve kendi kendini eğitmekten yana olan sanatçı, insan vücudunu daha iyi anlayabilmek için anatomi üzerine derinlemesine araştırmalar yapmış. Zamanla ilgisi insandan doğaya kaymış. Seçtiği malzemelerden de bu sonuç çıkıyor. Etrafından topladığı, atılmış, kullanılmayan malzemeleri seçiyor: kayalar, taşlar ve ağaç gövdeleri bunlarda birkaçı. Kendi deyişiyle çöpü değiştirip hayata döndürüyor.

Başka Boyutun Heykelleri

Lanlois, herhangi bir sanat eğitimi almamış. Erken dönem çalışmalarında plaster ve kil ile denemeler yapmış Lanlois, fakat daha sonra bu dünyaya kalıcı eserler bırakmak istediğine karar vermiş ve kullandığı materyalleri değiştirmiş.

Başka Boyutun Heykelleri
Başka Boyutun Heykelleri
Başka Boyutun Heykelleri

Yıllar içinde sır gibi sakladığı spesifik teknikler geliştirmiş. Kristalizasyon ve taşlaştırma sürecini hızlandırmak için kendi gizli yöntemleri var. Sanatını bir de kendi ağzından dinlemek isterseniz videosu burada.

Başka Boyutun Heykelleri

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.