MHP İdam Yasasına Dünden Hazır

Özge Kaya 01.11.2016

Başbakan, idam tartışmalarıyla ilgili, siyasi partilerle mutabakat olması halinde sınırlandırılmış bir düzenleme yapılabileceğini belirtti. Bahçeli ise idam düzenlemesine yıllardır hazır olduklarını söyledi.

MHP İdam Yasasına Dünden Hazır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli, "Madem milletimiz bunu istemektedir. O halde bahaneye, kaçak güreşmeye, fuzuli konuşmaya gerek yoktur. AKP hazırsa, MHP dünden vardır. Sayın Başbakan'a diyorum ki, gelin bu işi bitirelim, milletimize ve ülkemize düşmanlık yapanların hakkından gelelim. Terör, savaş ve çok yakın savaş suçlarına idam cezasını düzenleyen tasarı veya teklif TBMM gelmesi halinde, Milliyetçi Hareket Partisi Türk milletinin talep ve beklentileri doğrultusunda gereğini yapacaktır. İdam cezasına karşı gelen, şimdiden ikaz eden AB komiserleri kendi işlerine baksın, bizim sözünü dinleyeceğimiz tek mercii Türk milletidir" dedi.

"Şimdi söz ve hamle sırası AKP'dedi."

Bahçeli, "Son günlerde alevlenen idam tartışmasını da bu kapsamda değerlendirmekteyiz. Gördüğümüz kadarıyla Cumhurbaşkanı idam cezasına gönüllüdür ve TBMM'ne getirilip kabulü halinde onaylayacağını şimdiden beyan etmiştir. Başbakan da idam cezasının toplumsal bir talep olduğunu ifade ederek, Meclis'te uzlaşma olması halinde bunun mümkün olabileceğini söylemiştir. Geçmişte idam cezasını kaldıranların bugünlerde hararetle desteklemeleri çelişkiden öte milli çağrı ve infiale duyarsız kalamamaları şeklinde okunmalıdır. İdam cezasına bakışımız öteden beri net ve bellidir" diye konuştu.

"Ne istiyorsak Türkiye'nin lehinedir."

Bahçeli, "İktidar partisinin anayasa hazırlık süreciyle ilgili çalışmalarında sona yaklaştığı anlaşılmaktadır. Elbette AKP'nin neyi teklif edip etmeyeceğini, bizim duyarlılıklarımıza nasıl yaklaşacağını henüz bilme şansımız yoktur. Çünkü elimizde somut bir veri bulunmamaktadır. Milliyetçi Hareket Partisi olarak Türkiye'nin temel ve gittikçe karmaşıklaşan sorunlarının çözülmesinden yanayız. Hükümet sistemleri üzerindeki tartışmaların son bulmasını ümit ediyoruz. Fiilli durumun sonlandırılarak devlet ve toplum hayatını tesiri altına alan hukuksuzluğun bıçak gibi kesilmesini arzuluyor, bunu istiyoruz. 2007 yılında 367 tıkacını açarken aynı düşünceyle hareket etmiştik. Başörtüsü sorunun çözümünde de duruşumuz benzerdi. Dünden bugüne ne söylediysek onun gereklerini yerine getirmekte tereddüt etmedik. Gerilim ve kutuplaşmanın sakıncalarını vurgulayıp Türkiye'nin normalleşmesi gereğinden devamlı söz ettik. AKP'nin medyada özet halinde yer bulan anayasa teklifi resmen bize ulaşmadan peşinen yorum yapmamız yersiz ve faydasızdır. Hazırlanan teklifi önce göreceğiz, sonra değerlendireceğiz, daha sonra da bir karar ve kanaate varacağız. Bizi anlaşılmaz bulanlar, sözlerimizin şifrelerini çözmeye çalışanlar biraz daha sabrederlerse pek yakında muratlarına ereceklerdir. Milliyetçi Hareket Partisi olarak Türkiye'nin anayasal yörüngeye kavuşturulmasını, fiili açmaz ve çatlağın onarılmasını acil görüyoruz. Aksi halde hesapta olmadık sorunların ortaya çıkabileceğini, daha şiddetli kriz ve kaos dalgasının ülkemize çarpabileceğini düşünüyoruz. Çözüm demokrasidedir, çare TBMM'nin iradesinde saklıdır. Biz bu iradeye saygılı ve bağlıyız. Milletimizin tercihlerine de her şart altında sadığız. Milliyetçi Hareket Partisi demokratik meşruiyetin içinde kalarak, her sorunun makul bir sonuca ulaştırılacağına içtenlikle inanmaktadır. Ne istiyorsak Türkiye'nin lehinedir. Amacımız milletimizin istikrar, huzur ve refahına hizmettir. Beklentimiz ve ümidimiz partimizin yeni anayasa hazırlığı kapsamında yaptığı sağduyulu, ahlaklı, samimi ve dürüst çağrılarının cevap bulması, Türkiye'nin bir sorunundan, bir kamburundan daha kısa süre içinde kurtulmasıdır" dedi.

MHP İdam Yasasına Dünden Hazır

Başbakan da idam tartışmalarıyla ilgili, siyasi partilerle mutabakat olması halinde sınırlandırılmış bir düzenleme yapılabileceğini belirterek, "Diğer siyasi partilerle bu konuda bir mutabakat sağlanırsa milletin umumi arzusu olan, sınırlandırılmış bir düzenleme yapılabilir. Bu yapılan düzenlemenin de geriye doğru işlemeyeceğinin bilinmesini isteriz. Anayasada gerekli teklifimizi bu doğrultuda yapacağız" dedi.

"İdam açıklaması: Düzenlemenin geriye doğru işlemeyeceğinin bilinmesini isteriz."

İdam tartışmalarına değinen Başbakan, diğer siyasi partilerle mutabakat olması halinde sınırlandırılmış bir düzenleme yapılabileceğini açıklayarak, şöyle konuştu:

"Sayın Bahçeli, galiba bugün bir açıklama yapmış, bu yönde. İdam meselesi bir Anayasa meselesidir. Anayasada bir uzlaşma meselesidir. Diğer siyasi partilerle bu konuda bir mutabakat sağlanırsa milletin umumi arzusu olan, sınırlandırılmış bir düzenleme yapılabilir. Bu 15 Temmuz darbe girişiminde gündeme geldi. Millet bunun gibi alçak girişimlerin bir daha olmamasını istiyor. Vatandaşın bu feryadına kulak tıkayacak değiliz. Ancak bunu da tek başımıza yapamayacağımızın ve bu yapılan düzenlemenin de geriye doğru işlemeyeceğinin bilinmesini isteriz. Bu çerçevede Sayın Bahçeli'nin düşüncesini dikkate alacağız. Biz de anayasada gerekli teklifimizi bu doğrultuda yapacağız"

Konuşmasında yeni Anayasa vurgusu yapan Başbakan, şu ifadeleri kullandı: "Anayasa değişikliği sadece bizim meselemiz değil. Bu AK Parti'nin işi değil. 14 yıldan beri bütün partiler darbe anayasası değişsin, Türk milletinin ihtiyacı olan anayasayı yapın. Bunun için bize seçimlerde oy veriyorlar. Hepimizin seçim vaatlerinde bu var. Şimdi artık millete verdiğimiz sözü yerine getirme zamanıdır. Anayasa değişikliğini bizim referanduma götürecek sayımız yok. 330 ve üstü olacak ki referanduma gitsin. Referandumda da millet kararını versin. Biz partilerden şunu istiyoruz. Bizim istediğimiz gibi bir anayasayı gelin oylayalım da yapalım demiyoruz. Bir Anayasa değişikliği teklifimiz var. Buyurun, siz de teklifinizi getirin. Vatandaşa gidelim. Vatandaş hangisini onaylarsa başımız gözümüz üstünde yeri var. Bundan daha demokratik bir teklif olabilir mi"

"CHP, çarşı gibi her şeye karşı."

Anayasa değişikliği üzerinden CHP'yi eleştiren Başbakan, "İşte şimdi sırası. Bütün partilerin katılımıyla bir anayasada uzlaşalım. Eğer bunu yapamıyorsak, öyle anlaşılıyor ki, CHP temelden karşı. Onlar aynen Çarşı gibi her şeye karşı. Biz ne söylersek tam tersini söylüyorlar. Bununla da siyaset yaptığını zannediyor. Kardeşim gelin, memleket meselelerinde bir araya gelelim. Siyaseti bir tarafa bırakalım. Siyaset yapacaksak seçim meydanlarında gideriz, anlatırız. Türkiye'de istikrar var AK Parti ile. CHP'de de istikrar var Kılıçdaroğlu ile" diye konuştu.

Anayasa değişikliğine yönelik çalışmaları tamamlanan teklifin, en kısa zamanda TBMM'ye getirileceğini söyleyen Başbakan, "Anayasa değişikliğinde sona geldik. Biz hazırlıklarımızı yaptık. İnşallah Meclis'e de getireceğiz. MHP'nin bu konuyla ilgili Sayın Bahçeli'nin beyanatları ortadadır. Bunlar bizim hazırlıklarımızda zemin oluşturmuştur. En azından 330'a erişmek ve üstüne çıkmak için AK Parti yanında MHP'nin desteği de önem arz etmektedir. Bunu dikkate alarak ve MHP'nin de hassasiyetini dikkate alarak, bir hazırlık içerisinde çalışmalarımızı tamamladık. Bundan sonrası Meclis'in bileceği iştir. Meclis eğer önümüzü açarsa meydanlara, milletin önüne bu teklifi götürmeye imkan sağlarsa ki biz buna inanıyoruz. Çünkü vekiller, asillerin üstünde değildir. Asillere gidecek bir metni vekillerin durdurması siyasetin de milli iradenin de ruhuna uygun olmaz. Getireceğimiz bu teklifle ülkemizde Anayasa ve sistem konusundaki bu anlamsız tartışmalara da bir noktayı koymuş olacağız" ifadelerini kullandı.

"Basın özgürlüğüyle bir meselemiz yok."

Cumhuriyet Gazetesi yöneticilerine ve yazarlarına yönelik operasyona ilişkin Başbakan, şu açıklamalarda bulundu: "İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı bir hukuki işlem var. Gazetenin vakfına yönelik bazı ithamlar var. Şimdi bu gazeteye gözaltılar yapıldı. Hemen koro halinde başladılar. Basın özgürlüğü elden gidiyor. Biz buna alışığız. Basın özgürlüğüne sonuna kadar sahip çıkacağız. Basın özgürlüğüyle bir meselemiz yok. Bizim Avrupalı dostlarımızla anlaşamadığımız konu bu. Terörle mücadelede attığımız adımlarda hemen önümüze basın özgürlüğünü getiriyorlar. Bugün de kalkmış AP'de birisi 'Bu gazeteyle ilgili gözaltılar bizim kırmızı çizgimizdir'. Kardeşim senin çizgine mizgine biz bakmayız. Kırmızı çizgiyi millet çizer bize millet. Senin çizginin ne hükmü var? Senin çizginin üstüne bir çizgi de biz çizeriz. Türkiye tehditlerle hizaya getirilecek bir ülke değildir. Siz bu kadar bu konularda hassas olacağına, terör örgütünün reklamlarını parlamentonuzda yaparken bunu düşünseydiniz. O zaman kırmızı çizginiz neredeydi? Ondan sonra da basın özgürlüğü diye mangalda kül bırakmıyorlar. Bırakın bu işleri. Çifte standartla bir yere varamazsınız. Dürüst olacaksınız."

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.