Başbakan'dan CHP'ye Çağrı

Özge Kaya 22.10.2016

Başbakan, başkanlık tartışmalarına ilişkin CHP'ye çağrıda bulundu.

Başbakan'dan CHP'ye Çağrı

Afyonkarahisar'da yapılan Ak Parti istişare toplantısında konuşan Başbakan, Başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin, "MHP milli bir irade sergilemiştir. Meseleye millet son noktayı koysun. Millet ne derse o olsun. Kimse milletin kararından korkmasın, önünden kaçmasın. CHP'ye bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Gelin millete birlikte gidelim. Başkanlık meselesi, ne Cumhurbaşkanı'nın ne de Ak Parti'nin meselesidir. Bu iş milletin, ülkesinin işidir. Devletimizin beka meselesidir. Sistem tartışmalarını artık geride bırakıp geleceğe bakalım. Hedefimiz, sonuna kadar demokrasi, özgürlük" dedi.

"Cumhuriyet sevgimizi ölçebilecek kalibrede misiniz?"

Başbakan, Ankara Valiliğinin güvenlik nedeniyle aldığı 30 Kasım'a kadar toplantı ve gösteri yürüyüşlerine kısıtlama kararına değinerek, "Tek gerekçesi güvenlik. Ana muhalefet partisi CHP'den bazıları AK Parti 29 Ekim kutlamalarını, 10 Kasım anmasını engellemek için böyle bir karar aldı diye milletin gözünün içine baka baka yalan söylüyor. Bizim cumhuriyet, cumhurla sevgimizi siz mi sorgulayacaksınız ya da ölçebilecek kalibrede misiniz? Cumhuriyet hamasetle büyümüyor, çalışmakla millete hizmetle büyür" dedi.

"Teröre destek veren belediyeleri değiştireceğiz."

Terörle mücadeleye ilişkin Başbakan, "Terör örgütüne destek veren belediyelerin yönetimlerini değiştirdik. Bundan sonra da aynı desteği veren bütün belediyeleri değiştirmekten asla tereddüt etmeyeceğiz. vatandaşlarımız, tamamen devletinin yanında. Yöre halkı terör örgütü PKK'ya alan açmamakta prim vermemekte.

FETÖ terör örgütünün hiç bir mensubu, bizim Ak Parti teşkilatımızın içinde yer almaz barınamaz. Bu teşkilatta teröristler, hiç bir zaman yer olmadı asla yer almayacak. Eğer sızmalar varsa onları da temizlemekten zerre kadar tereddüdümüz olmaz.

FETÖ'cü teröristler varsa asla gözlerinin yaşlarına bakmayacağız. Asla kimsenin teferrüdü olamasın. Muhalefet çıkıp Ak Parti'nin iç işlerine yönelik değerlendirmelerde bulunuyor. Siz kendi partinize bakın. Ak Parti kendi öz eleştirisini yapar. Siz kimin yanındasınız? FETÖ'nün avukatlığını yapanların, mağdur edebiyatı yapanların bize söz söylemeye hakları ve hadleri yok. Ana muhalefet partisi darbeyi, bırakıp varsa yoksa mağdur edebiyatı yapıyor. Bir anlamda bilerek bilmeyerek FETÖ'ye destek vermektir. Ben canlı şahidiyim. 2014 yerel seçimlerinde İzmir'de seçim kampanyası yürütürken FETÖ mensubu bacıları, ablaları, ağabeylerinin CHP ile kendilerini parçalarcasına kampanya yaptıklarına sandık başlarını tuttuklarına şahidim. FETÖ temizliği yapsınlar. FETÖ ile mücadele, hemen bitecek bir mücadele değil. Bilmeden bazı yanlışlar olabilir mücadelede. yanlış varsa da düzelteceğiz. Kendinizden eminseniz korkmayın. Bu örgüt ile ilişkiniz yoksa size hiç bir şey olmaz" ifadelerini kullandı.

"Savcılarımız dikkatli olmalı."

Başbakan, "Buradan bankalara, iş dünyasına söylüyorum işletmeleri yok etmek değil amacımız. Amacımız, eğer şirketlerde, iş yerlerinde FETÖ ile ilişkisi olanlar varsa onları alıp gerekli cezayı vermek. Kişileri bırakıp kurumları cezalandırmak bir anlamda kendi ayağımıza kurşun sıkmaktır. Savcılarımız bu konuda özellikle dikkatli olmalı" dedi.

"Irak'ta yeni Kerbelalar yaşanmasını istemiyoruz.''

Irak ve Suriye'deki gelişmelere ilişkin Başbakan, "Irak'ta yeni kerbelalar yaşanmasını istemiyoruz. Kimse mezhebi öne çıkarmasın. Irak'ta yapılmak istenen maalesef bir mezhep savaşının kapısını aralamaktır. Türkiye olarak buna dikkat çekiyoruz. Son günlerde bir takım yönlendirmelerle Bağdat hükumeti, kışkırtıcı beyanlarla maalesef çok büyük yanlış yapıyor. Biz buna aldırış edecek değiliz. Kimse bizim bölge ile işimiz olmayacağını söyleyemez. Sonuna kadar Türkiye güvenliğini tehdit eden her türlü hareketi önlemek için var olmaya devam edecek" ifadelerini kullandı.

"Yeterli alan temizlenene kadar harekat devam edecek.''

'Fırat Kalkanı Harekatı'na ilişkin Yıldırım, "ÖSO öncülüğünde temizlik harekatı gerçekleşti. Yeterli alan temizlenene kadar harekat devam edecek. Bugün Cerablus'ta artık hayat normale döndü. Rai ve Dabık da terörden temizlendi. Operasyonlar devam edecek milletimiz huzur ve güvende olana kadar" diye konuştu.

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.