Başbakan Yardımcısı, İhraç ve Açığa Alınan Öğretmen Sayısını Açıkladı

Özge Kaya 20.09.2016

Başbakan Yardımcısı, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Bugüne kadar toplam 27.715 öğretmen ihraç edildi. Bugün itibariyle 9.464'i açığa alınmıştır" dedi.

Başbakan Yardımcısı, İhraç ve Açığa Alınan Öğretmen Sayısını Açıkladı

Dün düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Başbakan Yardımcısı gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Açıklamasında FETÖ soruşturması kapsamındaki tutuklamaların yarattığı iddia edilen mağduriyetlerle ilgili, “Buradaki temel hedefimiz sıfır adaletsizlik ve haksızlık noktasını yakalamaktır” dedi.

27.715 öğretmen ihraç edildi, 9.464 öğretmen açığa alındı.

Terörle mücadele çerçevesinde bu terör örgütleriyle bağlantılı olduğu değerlendirilen diğer kamu görevlileriyle birlikte, öğretmenlerde de hem memuriyetten çıkarma hem de açığa alma işlemi gerçekleştirildiğini söyleyen Başbakan Yardımcısı, bugüne kadar toplam 27.715 öğretmenin ihraç edildiğini, bugün itibariyle de 9.464 öğretmenin açığa alındığını söyledikten sonra sözlerine şu şekilde devam etti:

"Bu öğretmenler soruşturmanın selameti açısından açığa alınmışlardır. Soruşturmaları devam etmektedir. Açığa alınan bu öğretmenlerden bir bölümü geçtiğimiz günlerde görevlerine iade edilmişlerdir. Bir başka ifadeyle açığa alma işlemi iptal edilmiştir. Bu soruşturmanın bittiği anlamına gelmiyor. Soruşturmalar devam ediyor ve sonuçlarına göre gereği yapılacak. İade işlemi sadece soruşturmanın selameti için açığa alınma işlemi, gerekçesi bu öğretmenler için ortadan kalktığından dolayı iade işlemi gerçekleştirilmiştir. Soruşturma tamamlandığı ya da bu öğretmenlerin terör örgütleriyle bağlantısı ya da irtibatının olmadığı kesinleştiği için iade gerçekleştirilmemiştir. Soruşturma sonucunda bu kişilerin terör örgütleriyle bağlantıları tespit edilirse memuriyetle ilişkileri kesilip, kamudan çıkartılacaklardır. Bu çerçevede 455 öğretmen göreve iade edildi. Bunların 419 tanesi Tunceli'de, 36 tanesi de farklı illerde görev yapan öğretmenler. 36 kişi esasında FETÖ/PDY bağlantıları iddiaları nedeniyle açığa alınmışlardır ancak yapılan çalışmalarda bu örgütlerle bağlantıları olmadığı anlaşıldığı için, açığa alınma işlemi iptal edilmiştir. Diğerleri için çalışmalar ve soruşturmalar devam ediyor."

"Meslek lisesinden mezun olan öğrencilere teknisyenlik unvanı verilecek."

"Önümüzdeki dönem için eğitim ve öğretimdeki bazı önemli konuların kararları verilmiştir” şeklinde konuşan Başbakan Yardımcısı, “Mesleki eğitimde önümüzdeki dönemde çıraklık eğitimi zorunlu öğretim kapsamına alınacak. Staj zorunlu hale getirilmiş olup, staj sonrası sınav yapılacaktır. Staja giden öğrencilerin staj ücretlerinin 2/3'ü devlet tarafından karşılanacaktır. Okul atölyelerinde ve işletmelerinde staj yapan öğrenciler, iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanacaklardır. Farklı meslek lisesi türlerinden mezun olan öğrencilere teknisyenlik unvanı verilecektir. Bu sanayimizin her zaman ihtiyaç duyduğu ara kademe kalifiye eleman ihtiyacının giderilmesi konusunda son derece önemli bir adımdır. Çıraklarımızın zaman zaman gündeme gelen bu eğitimi alırken ortaya çıkan mağduriyet iddialarının da giderilmesi konusunda alınmış önemli bir karardır. Sosyal boyutu da ön planda olan önemli bir karardır" ifadelerini kullandı.

“Temel hedefimiz sıfır adaletsizlik noktasını yakalamaktır."

Başbakan Yardımcısı, FETÖ kapsamında yürütülen soruşturmalar neticesinde görevden alınan kamu çalışanlarının, mağduriyetleri hakkında yaptıkları başvuru sayısı ve bu bağlamda askeri öğrencilerin son durumu hakkında sorulan soruya şöyle cevap verdi:

"Bununla ilgili Valilik bünyesinde illerde ve Başbakanlık bünyesinde bir organizasyon oluşturuldu ve çalışmalar başladı. Mağduriyetlere ilişkin talepler şu anda yapılabiliyor. İllerden başbakanlığa aktarılacak ve titiz bir şekilde ilgili kurumlar tarafından başbakanlığımızın gözetiminde değerlendirilecek. Buradaki temel hedefimiz sıfır adaletsizlik ve haksızlık noktasını yakalamaktır. Henüz tüm müracaatlar gelmediği için net bir sayı veremiyoruz. Ama çok büyük talepler ve itirazlar yok. Binin altında. Sayı ne olursa olsun en ayrıntılı şekilde inceleyip değerlendireceğiz."

İhraç edilen 27 bin öğretmene tekrar atama yapılıp yapılmayacağıyla ilgili olarak da "20 bin öğretmenin alınmasına ilişkin sınav süreci devam ediyor. 10 Ekim itibariyle tamamlanmış olacak. 20 bin öğretmenin alınması suretiyle öğretmen ihtiyacımız tamamıyla karşılanacaktır "dedi.

Ayşegül Terzi de soruldu

İstanbul'da hemşire Ayşegül Terzi'yi kıyafetinin gerekçe gösterilerek darp edilmesi hakkında sorulan soruyu Başbakan Yardımcısı, "Bu vahim bir hadise, bir vatandaşımızın böyle bir olayla karşı karşıya kalması... En kararlı şekilde üzerine gidilmesi gerekiyor. Bu tür olaylara yönelik olarak hukuk sistemimizde otomatik olarak tutuklanma gibi bir durum söz konusu değil. Buna yönelik olarak tutuklamayı zorunlu hale getirecek çalışma, Adalet Bakanlığı tarafından yapılıyor. Cezanın ağırlaştırılması konusunda Adalet Bakanlığı çalışıyor." şeklinde yanıtladı.

"Alman vekillere İncirlik Üssü ziyareti konusunda izin vereceğiz."

Başbakan Yardımcısı, Alman vekillerinin İncirlik Üssü ziyareti konusuna ilişkin sorulan soruya "1915 olaylarıyla ilgili olarak Almanya Parlamentosu'nun aldığı kararlar nedeniyle bugüne kadar ziyaret taleplerini olumsuz karşılamıştık. Alman Parlamento'sunun verdiği bu gerçek dışı karar nedeniyle böyle bir politika uygulanmıştı. Daha sonra Sayın Merkel'in bir açıklaması oldu. Alınan bu kararın hukuki değil siyasi bir karar olduğu anlamına gelen bir açıklama yaptı. Bu da bizim şu ana kadarki beklentilerimizi karşılayan bir açıklama. Bu ifadesinde esasında yapılan araştırmalar ışığında alınmış bir karar değil, tamamen siyasi gerekçelerle alınmış bir karar olduğunu örtülü bir şekilde ifade etmiştir. Bundan sonra talepleri olması halinde Alman Vekillere İncirlik Üssü ziyareti konusunda izin vereceğiz. Ekim ayında bir ziyaret hususunda Dışişleri Bakanlığı tarafından gerekli izinler verilmiştir" şeklinde açıklık getirdi. Başbakan Yardımcısı ayrıca, Olağanüstü Hal'in üç ay sonra devam edip etmeyeceğine dair henüz bir karar alınmadığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı, kredi kartına taksit uygulamasına ilişkin sorulan soruya ise "Son aşamadayız. İlgili kurumların görüşüne taslak çalışmayı gönderdik. Bankalar birliği başta olmak üzere ilgililerle gerekli toplantılar yapıldı. Görüş önerileri ortaya çıkmıştı. Bu görüşleri bir metin haline getirdik ve ilgili kurumlara gönderdik. Şu an itibariyle o görüş bekleniyor. Henüz netleşip, olgunlaşmamıştır. Kamuoyunda şu anda konuşulanlar tahminden ibarettir. Önümüzdeki hafta içerisinde olağan üstü bir durum ortaya çıkmaz ise bu karar resmi gazetede yayınlanma aşamasına gelir diye tahmin ediyoruz. Kredi kullanımı konusunda azalma söz konusu. 2016 civarında artışlar söz konusu. Bu reel olarak azalma anlamına geliyor.


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.