Başbakan, Der Spiegel'i Kınadı

İnci Vardar 26.08.2016

Başbakan, operasyonda hedefin Kürtler olduğunu söyleyen derginin ya başka gezegende yaşadığını ya da açık açık yalan haber yaptığını belirtti.

Başbakan, Alman Der Spiegel dergisinin Cerablus operasyonu hakkındaki "Hedef Kürtler; Ankara, bölgede uzun süreli bir işgalin ilk adımını attı" analiziyle ilgili, "Türkiye bir yandan IŞİD'le mücadele etmekte zayıf kalıyor, diye yalan iddialarda bulunacaksınız, bir yandan da DEAŞ veya IŞİD'in üzerine amansızca gidip masum insanların hayatını kurtarınca da 'Kürtler öldürülüyor' diyeceksiniz. Yemezler. Bunlar tamamen yalandır. Aslı astarı yoktur" dedi.

Türkiye Başbakanı ve Bulgaristan Başbakanı, düzenledikleri ortak basın toplantısındaki açıklamalarının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde gerçekleşen terör saldırısıyla ilgili yeni bilgilerin olup olmadığı sorusuna cevaben, "Sabah 7 sıralarında Cizre Polis Merkezi'ne patlayıcı yüklü bir kamyonla intihar saldırısı oldu. Şehitlerimiz, yaralılarımız var. Bu hiç şüphesiz alçak PKK bölücü terör örgütünün hain saldırılarından bir tanesi" ifadelerini kullandı.

Başbakan, Der Spiegel'i Kınadı

"Bu dergi herhalde başka gezegende yaşıyor"

Hedefi Kürtler olarak gösteren Der Spiegel dergisiyle ilgili ise, "Bu dergi herhalde bir başka gezegende yaşıyor. Dünyadan haberi yok veya haberi var; yalan hem de kuyruklu yalan haberler yapmayı kendine iş edinmiş. Hiçbir şey bilmiyorsa ABD Başkan Yardımcısı'nın, AB makamlarının açıklamasını dinlesin ve dünyadaki bütün ülkelerin açıklamasını dinlesin ona göre haber yapsınlar. Türkiye bir yandan IŞİD'le mücadele etmekte zayıf kalıyor, diye yalan iddialarda bulunacaksınız bir yandan da DEAŞ veya IŞİD'in üzerine amansızca gidip masum insanların hayatını kurtarınca da 'Kürtler öldürülüyor' diyeceksiniz. Yemezler. Bunlar tamamen yalandır. Aslı astarı yoktur. Özgür Suriye Ordusu orada DEAŞ unsurlarını temizlemekle meşguldür ve diğer terör gruplarını geldikleri yere göndermekle meşguldür. Bizim askerimiz, bizim unsurlarımız da onlara lojistik destek vermektedir. Askerimizin görevi, sınırlarımızın güvenliğini sağlamak ve ülkemizin topraklarında yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini teminat altına almaktır. Türkiye'nin yaptığı budur. Bunun dışındaki bütün haberler, yorumlar zırvadır" diye konuştu.

Operasyonlara devam edilecek

Başbakan, Fırat Kalkanı operasyonu konusunda, IŞİD ve diğer terör grupları bölgeden çıkarılıncaya kadar operasyonlara devam edileceğini vurgulayarak, "Baştan beri biz Türkiye'nin toprak bütünlüğünü savunuyoruz ve Suriye'nin de toprak bütünlüğünü savunuyoruz. Bu terör örgütlerinin amacı hem Türkiye'de hem Suriye'de bölücülük yapmak. Sözde akılları sıra buralarda devlet kurmak, böyle bir hayalin peşindeler. Asla bunu başaramayacaklar. Biz sınırlarımızın güvenliğini, vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini yüzde yüz sağlayıncaya kadar oradaki operasyonlarımıza devam edeceğiz. DEAŞ ve diğer terör unsurlarını bölgeden çıkarıncaya kadar bu operasyonlara devam edeceğiz" açıklamasında bulundu.

Bulgaristan'la iş birliği

Türkiye'nin Bulgaristan'la Suriyeli mülteciler konusunda ikili bir sözleşme imzalamayı düşünüp düşünmediği sorusu üzerine Başbakan, "Türkiye-Bulgaristan mülteci sorununu Bulgaristan'ın yaşamakta olduğu bu sıkıntıyı azaltmak için ikili bir gayret, ikili birlikte çalışma kararı aldı. Her ne kadar AB ile yapılacak anlaşma gecikmiş olsa da bu anlaşma oluncaya kadar, Ekim ayında tamamlanmasını bekliyoruz çünkü bu kanuni zorunluluk, bu süreye kadar bile Bulgaristan'la aramızda çalışmaları yoğunlaştıracağız ve burada yaşanan sorunun çözümü için somut adımlar atmaya gayret edeceğiz" diye yanıt verdi.

Aynı konuda Bulgaristan Başbakanı ise, "Ben umuyorum ki AB içerisinde yeterince bir irade, güç toplanıp tüm devletlere bir koruma sağmalı. Ondan sonra zaten başka toplantılarımız da olacak. Yeterince zamanımız ortamımız olur. Ben eminim ki tüm Avrupa ülkeleri için çok net ve uygun bir çözüm bulabiliriz. Böyle bir imkanımız var. Türk makamlarıyla çok iyi, ortak bir sınır koruma mekanizması oluşturabiliriz" şeklinde yorum yaptı.


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.