Başağrısını Geçirmek İçin İlaç Gerekmeyebilir

Venüslüler Ekibi 03.06.2018

Başınız ağrımaya başladığında eliniz hemen ilaç dolabına gitmesin. İşe yarayabilecek birkaç basit yöntem biliyoruz.

Kadınlar olarak her türlü ağrıya alışkın sayılırız ama bu ağrıların hepsini ilaç yutarak çözmemiz gerekmiyor. Bazı durumlarda ciddi sağlık sorunlarına işaret edebilen baş ağrıları, bazen de sadece açlık, susuzluk ya da gerginlikten kaynaklanabiliyor. Bu tip ağrıları birkaç basit uygulama ya da yaşam tarzı değişiklikleriyle kısa sürede ortadan kaldırmanız zor değil.


1. Su için.


Cidden, çözüm bu kadar basit olabilir. Başınızın ağrımaya başladığını hissettiğinizde iki bardak su için, belki vücudunuz susuz kalmıştır. En basit şekliyle anlatmak gerekirse, beyin yeteri kadar su alamadığı zaman biraz küçülüyor ve kafatasınızın içinde baskı hissediyorsunuz.


2. Meyve suyu için ya da bir parça ekmek yiyin.


Normal bir öğüne zaman bulamadığınız durumlarda şekerinizin düşmesi feci bir baş ağrısına davetiye çıkarabilir. Hemen ağzınıza bir parça ekmek atın veya meyve suyu içip şekerinizi dengeleyin. Kısa vadeli bu çözümün ardından düzgün bir yemek yemeyi de ihmal etmeyin; şekeri kısa süreliğine yükseltmek sadece geçici bir çözüm.


3. Sıcak-soğuk kontrastından yararlanın.


Özellikle "kanın beyninize sıçradığı" stresli veya tansiyon bağlantılı durumlarda işe yarayan bu yöntem için uygun bir yere ihtiyacınız olacak. Ayaklarınızı ılık suya sokun ve başınıza soğuk kompres uygulayın. Soğuk kompres başınızdaki damarları daraltacak, ayaklarınızdaki ılık su da alt bölgelerdeki damarları açacak. Böylece başınızdaki kan dolaşımı ayaklarınıza doğru inerek kafanızı rahatlatacak.


4. Uyuyun.


Uykusuzluk başağrısının önde gelen sebeplerinden biri. Normal bir günde başınız ağrımaya başlarsa, 15-20 dakika gözlerinizi kapatmak ağrınızı ortadan kaldırabilir. Eğer uyku düzensizliğinden şikayetçiyseniz ve bu durum ağrıya neden oluyorsa, hafta sonları dahil olmak üzere aynı saatte yatıp kalkma düzenini oturtmaya çalışmanız sorunu çözecektir.


5. Rahatlayın.


En az uykusuzluk kadar önemli başağrısı sebeplerinden biri de gerginlik. Zamanınız varsa masaj yaptırmak, her gün kısa egzersizler yaparak (örneğin yürüyerek) yaşam tarzınızı düzenlemek, sabahları 10 dakikanızı meditasyona ayırmak uzun süreli rahatlama sağlar. Ancak hızlı sonuçlar arıyorsanız, parmaklarınızla vücudunuzun basınç bölgelerine baskı uygulayın. Şakaklarınızı ovarak şakak kasını (dişlerinizi sıktığınızda oynayan bölüm) gevşetmek, kulaklarınızın arkasını ve gözlerinizin arasını parmak uçlarınızla ovmak, baş parmağınız ve işaret parmağınız arasındaki yumuşak dokuyu sıkıştırmak, geçici de olsa rahatlama sağlayacaktır.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.