Baş Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Çözümler

İrem Çamarası 29.08.2016

Siz de ilaç içmek yerine bitkisel yollar ile baş ağrınızdan kurtulmak istiyorsanız, bu yazı en çok sizin için…

Baş ağrısı hepimizin en büyük kabusu olan, en ufak bir stres anında ortaya çıkan, kronik ya da sürekli olmak üzere ikiye ayrılan ve çoğu zaman kafamızı koparmak istememize neden olan bir ağrı çeşididir.

Sinüzit, migren gibi hastalıklar yoğun baş ağrısı yaratabileceği gibi, sürekli gürültülü ortamlarda bulunmak ya da aşırı şekilde zihni yoran uğraşlarla ilgilenmek de baş ağrısı oluşturabilir. Ağrı kesici ilaçlar her ne kadar derde derman gibi gözükseler de gereksiz içilen ilaçlar ilerleyen zamanlarda oldukça büyük sıkıntılar yaratıyor.

Bu sebepten en iyi yol bitkisel yol dedik ve sizin için baş ağrısı derdine deva olacak bitkileri bulduk.

-Nane: Nane, baş ağrısı için çay şeklinde değil de yağ olarak kullanılmalı, ağrıyan noktalara yüzeysel şekilde, sürülerek uygulanmalıdır. Nane kokusu bile o an sizi rahatlatmaya yetecektir.

-Zencefil: Zencefil baş ağrılarını önlemek için sık sık çay şeklinde tüketilen bir bitkidir. Baş ağrısı dışında mide sorunlarına da iyi gelen zencefil, bu nedenle daha çok bulantıya varan baş ağrılarında önerilir. Gerilim tipi baş ağrılarına da iyi gelen zencefil, kadınlarda PMS nedeniyle ortaya çıkan baş ağrılarını da hafifletecektir. Zencefil çayının migren ağrılarını da hafiflettiği bilinmektedir.

-Sarı Kantaron: Özellikle doğal anti-depresan olarak bilinen bu bitki türü moral bozukluğu, motivasyon eksikliği gibi semptomlara karşı etki eden ilaçların içerisinde kullanılmaktadır. Baş ağrısı açısından rahatlatıcı bir etkiye sahip olan sarı kantaron çay formunda tüketilebilir.

-Kedi Otu: Kedi otu uyku düzensizliği ve kaygı bozukluğu için olduğu kadar baş ağrıları için de başvurulan bitkisel çözümlerden biridir. Kedi otu kökleri ve kök sapları kapsül, tablet ve çay şeklinde kullanılabilir. Kedi otunun 4-6 hafta arası kullanılması daha fazla süre tüketilmemesi önemli bir detaydır.

İlaç kullanmaktan daha güvenli bir yol olan bitkisel çözümler de çok fazla ya da yanlış tüketimde büyük zararlara yol açmaktadır. Bu nedenle tükettiğiniz bitkileri iyice araştırmalı, tüketim dozunu kaçırmamalısınız. Geçmeyen baş ağrılarında ise doktora gitmeyi ihmal etmemenizi söylemeden geçmeyelim.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.