Barcelona Rehberi - 2. Bölüm

Bener Onar 15.03.2017

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri için 'risksiz' bir yeme-içme rehberi...

Barcelona notlarının ikinci bölümüyle devam ediyoruz... Kültür turizmiyle bir başlangıç yapıp yeme-içme işleriyle devam edeceğiz. Hemen başlıyoruz!

Montjuic Tepesi'ndeki Miro Müzesi ile eski sehrin daracık ama keyifli sokakları arasındaki Picasso Müzesi de görülmeli. Bu arada bir taşla iki kuş vurmayı sevenlere not; Miro'nun hemen karşısında Olimpiyat Stadı ve müzesi var.

Barcelona Rehberi - 2. Bölüm

Eğlence icin Porto Olimpico (yat limani) tarafına gidebilirsiniz. Sahilde bir zamanlar Baja Beach Club olan şimdilerde Opium adlı mekan epeyce çılgındır. Tercihen Cuma veya Cumartesi gidiniz. Bir de daha sakin tiplerin olduğu –en azından öyle gösterirler!- Luz de Gas’a bir uğrayın deriz. Bu bar 23:00 civarı açılır ve geceyarısından sonra hareketlenir. Canlı müziğin olduğu odaları olan mekanda giriş ücreti alınıyor baştan uyarması!

Acıktınız mı? Bizim de cevabımız evet. Artık biraz karnımızı doyuralım!

Barcelona Rehberi - 2. Bölüm

Bar Pinotxo

Rambla üzerindeki La Boqueria’nın (İstiklal Cadde’sindeki Balık Pazarı) kapısından girin, sağa dönün ve dördüncü veya beşinci dükkanda durun. Büyük ihtimal yer bulamayacak ve yemek yiyen bir grubun arkasında beklemeye başlayacaksınız! Sıra size geldiğinde bebek kalamar ve fasulye karışımlı ‘chipironescon mongetes’den tabaklarca yiyebilirsiniz. Saat 15.00’a doğru gelirseniz anca tencerelerin dibini sıyırırsınız. Burası normal restoranlara göre pahalı ama turist hesabı verilecekse de burada verin.

Lolita

İspanya’nın en ünlü aşçılarından Ferran Adria’nın ‘biraderi’ Albert, Inopia diye bir tapasçı açmıştı. Burası bir anda acayip popüler olmuş ama daha sonra kapanmıştı. Aynı yerde açılmış Lolita’nın menüsünde ve Inopia’nın spesyalleri var. Çiğ ton balığı olan ‘Atun en escabeche ugero’, patlıcan kızartması benzer ‘Berenjenas con melaza de cana’ ve yumurtalı balık yavrusuna (huevo frito con chanquetes) bayılacaksınız. Rezervasyon yok! 20.30’da kapıda olmak ideal.

Adres: Tamarit 104. En yakın metro durağı da Poble Sec.

Barcelona Rehberi - 2. Bölüm

Casa Lucio

‘Lucio’nun evi’, İspanyol gazete ve dergilerine çıkmış özel bir dükkan. Dükkanı, karısıyla birlikte işleten Lucio, hem aksi hem sempatik bir ihtiyar. İngilizce bilmiyor ama yemek ve şarap için ona güvenin! Enginar ve içi beyaz peynirli kurutulmuş domates şahanedir. Ama gerçek bomba ‘Jamon con datil’. Jambona sarılmış hurmayı uzun bir süre unutamazsınız.

Adres: Lolita’nın köşesinden yukarı çıkın sağa bakın.

Txapela

Gündüz fast-food alternatifi olarak Passeig de Gracia üzerindeki (Catalunya’da da bir şubeleri var) bu mekanı tavsiye ediyoruz. Burası, Bask mezelerini kanepeler şeklinde servis eden, gurme programlarının son dönemde dilinden düşürmediği tabirle tam bir “lezzet durağı”.

Kesinlikle pas geçilmemesi gereken bu mekanda 5-6 değişik kanepeyle doymak ve cüzdanı zedelemeden kalkmak mümkün. Menüde 51 çeşit tapasın detayları fotoğraflı olduğu için rahar rahat seçim yapabilirsiniz. Sangria söylemeyi unutmayın.

Not: Babareeba ve Tapa Tapa, Txapela’ya alternatif olabilecek diğer mekanlar...

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.