Bana Mutlu Bir İneğin Sütünü Bulabilir misin?

Olgu Alibeygil 28.07.2016

Yeni pazarlama stratejisiyle tanışın. Ne kadarına inanacağınız size kalmış.

Süt ve tavukçuluk endüstrisinin hayvanları nasıl bir zulümden geçirerek üretim yaptığını artık çok iyi biliyoruz. Küçücük kafeslere tıkılmış, sürekli doğuma zorlanan ve doğumdan hemen sonra yavrusu elinden alınan hayvanların resimleri, hikayeleri (bakmak, görmek istemesek bile) ortalıkta dolanıyor ve hepsi gerçek. Bol antibiyotik yüklenen, hapsedilmiş ve işkence altındaki hayvanların et, süt ve yumurtalarının da ne kadar sağlıklı olduğu tartışılmaya başlanınca, hayvan endüstrisi yeni bir pazarlama stratejisi geliştirdi: Mutlu hayvan ürünü. Bizim ülkemizde de bunun adı “özgürce gezen inekler, gezen tavuk yumurtası,” gibi şekiller aldı. Büyük firmaların hayvanların gezmesine ve mutlu olmasına ne kadar izin verdikleri ise soru işareti.

Journal of Endocrinology’de yakın zamanda bir araştırma sonucu yayınlandı. Bu sonuçlara göre gerçekten mutlu olan ineklerin verdiği sütlerdeki kalsiyum seviyesi diğer ineklerin sütlerine göre oldukça yüksek. İneğin verdiği sütteki kalsiyum oranının mutluluk hormonu serotonin ile doğrudan bağlantısı olduğu ispatlanmış oldu böylece.


Peki mutlu inek ne demek? Evet, serbestçe dolaşıyor ve taze otlarla besleniyor olması ineklerin mutluluğu için elzem. Zorla değil, kendi ritminde çiftleşmesi, normal düzeninde doğum yapması, annesinden hemen ayrılmadan gelişimini tamamlaması da mutsuzluğu bir nebze azaltacak etmenler. Fakat aynı zamanda sevilmek, isim verilmek, arkadaşça, gerçekten evcil hayvan olarak davranılmak da ineklerin verdiği süt miktarında artışa yol açıyor. Newcastle Üniversitesi’nden iki bilim adamı yaptıkları geniş çaplı araştırma ile isim verilen, sık sık sevilen ve insanlardan korkmayan, onlardan arkadaşlık gören ineklerin verdikleri süt oranlarında artış gözlemişler.

Marketten aldığımız sütleri “mutlu inek sütü” pazarlama taktiğiyle satmaya çalışan üreticilerinin, bırakın isim verip sevmeyi, ineklerin serbestçe gezip dolaşmasına, güneşe yayılıp kemiklerini ısıtmasına izin vermelerini beklemek bile büyük bir hayal olur. İnsanlar en çok kalsiyum almak için hayvan sütü ve ürünlerini tüketiyorken, mutsuzluktan kıvranan, acı içindeki hayvanların kalsiyumu zayıf sütlerini içmek, bu sütlerden üretilen peyniri, yoğurdu yemek de çok anlamlı olmuyor sanki...

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.