Bambaşka Bir Ajanlık Serisi: The Laundry Files

Laird Raz Ludd 20.09.2016

Charles Stross size James Bond, Jason Bourne ve Asher gibilerini unutturacak.

Gizli ajan hikayeleri genelde sihrin, meta-matematiğin doğal bir fonksiyonu olduğu ve çiftlerin çocuk yapmama gerekçelerinin anlatıldığı senaryolar değillerdir. Zaten gizli ajan dediğimizde aklımıza gelenler arasında büyü, hackerlar, beyaz kemanlar ve bürokrasi kesinlikle bulunmaz. Ancak hikaye Charles Stross kardeşimizden çıkınca, bu tip gariplikler de komedi de kaçınılmaz oluyor.

Bambaşka Bir Ajanlık Serisi: The Laundry Files

Ajanlar da memurdur

Laundry Files, bir çamaşırhanenin üst katına kurulduğu için Laundry (çamaşırhane) diye bilinen ultra gizli bir örgüte mensup Bob Howard kod isimli biri tarafından anlatılır genellikle. Bob, sıradan bir IT danışmanıyken, yeni bir algoritma denemesi sonucu yanlışlıkla Londra'nın büyük bir kısmını yok etmek üzereyken bu işe alınmıştır. Tahmin edebileceğiniz üzere gönüllü bir iş değildir bu ve Bob sık sık işinden ne kadar nefret ettiğini söylese de verilmiş bazı sözler ve bu sözlerin büyü ile desteklenmesi sonucu istifa edememektedir. Tıpkı James Bond gibi nerede çalıştığını kimseye söylemez ancak 007'nin aksine, bu sırrı tutması oldukça kolaydır. Laundry'den bahsetmek istediğinde çenesi kilitlenir ve kendini zorlamaya çalışırsa önce burun kılları yanar, daha sonra şiddetli bir baş ağrısını takiben bayılır.

Bambaşka Bir Ajanlık Serisi: The Laundry Files

Laundry her ne kadar büyücülerden oluşan ve dünyamıza paralel (veya dik) evrenlerden gelen çok gözlü, daha çok ağızlı ve daha da çok dokungaçlı tehditlere karşı savunan bir örgüt de olsa, halen Kraliçe'nin emrinde çalışır. Bu nedenle Bob da eşi kemanist Mo da günün ve maceranın sonunda bir sürü evrak işiyle uğraşmak zorundadırlar. Bu zoraki bürokratik işkenceler devletin diğer kolları tarafından belirlendiğinden, bekçi yerine zombi kullansalar da yangın tatbikatı ve İş Yerinde Anlayış Eğitimi gibi şeylere zaman ayırmamak gibi bir seçenekleri yoktur.

Uyuyan Uzaylı Tanrı mı?

Howard Phillips Lovecraft'ın eserlerinde hayat bulmuş ve onun bir araya getirdiği birçok yazar tarafından genişletip geliştirilerek Lovecraft Mitosu adını almış olan bir grup "tanrı", onların uşakları ve bu varlıklarla yapılmış antlaşmalara dair olaylarla başa çıkmaya çalışır Bob ve eşi. Stross'un Lovecraft'tan tek esinlendiği nokta bu dünya, hatta fizik ötesi varlıklar değildir. Birçok Lovecraft romanında karakterler sadece gözlemci durumundadırlar. Her karakter profesör veya kütüphaneci gibi "aydın" mesleklere sahip olsa da hikayenin akışında hiçbir etkileri olmaz. Bütün çabalarına rağmen olaylar gelişir ve karakterimiz ya delirir ya ölür ya da önce delirip sonra ölür. Henüz seride ana karakterlerimiz ölmemiş olmalarına rağmen bir iki kere delirmenin ucundan dönmüşlerdir. Ben bunu (üzgünüm ama) Stross'un Lovecraft'tan daha iyi bir yazar olmasına bağlıyorum.

Hikayelerin Lovecraftcı varoluşsal korku öğelerinin yanında, Stross'un kendini tutamamasından kaynaklanan, çok ince ve gerçekçi bir mizah yer alır. Ancak bu mizahi yerler takip ettikleri (veya onları takip edecek olan) korku kısmına o kadar büyük bir tezattır ki bir an "ehehehe pırt yaptı eheheh" diye saçma sapan gülerken, bir paragraf sonra eliniz titremeye başlar ve tırnak yemiyorsanız bile başlamanıza sebep olur. Bunun yanına bilgisayar korsanı büyücülerin, Medusa aplikasyonlu i-Phone'lar* veya zavallı sahipleri hala yaşarken kemiklerinden imal edilmiş kemanları kullanmasını ekleyerek, çok akıcı olmasına rağmen aynı paragrafı, hatta sayfaları defalarca okumanıza sebep olur bu seri.

Hangi Kitaptan Başlanır?

Bambaşka Bir Ajanlık Serisi: The Laundry Files

Aslında bütün kitapları (şimdiye kadar 10 eser var, 2 adet de yolda) kapsayan dev bir hikaye bütünü olsa da genel olarak birbirlerinin devamı değildir hikayeler. Ancak hikaye The Atrocity Archives (Vahşet Arşivleri) ile başlar. Okumaya istediğiniz kitaptan başlayabileceğiniz serideki diğer kitaplar ise şöyle:

 • The Atrocity Archives (2004)
 • The Jennifer Morgue (2006)
 • Down on the Farm (2008)
 • Overtime (2009)
 • The Fuller Memorandum (2010)
 • The Apocalypse Codex (2012)
 • Equoid (2013)
 • The Rhesus Chart (2014)
 • The Annihilation Score (2015)
 • The Nightmare Stacks (2016)
 • The Delirium Brief (2017)
 • The Labyrinth Index (2018)

Serinin ayrıca rol yapma oyunu kitapları olduğunu da eklemeden edemeyeceğim...

Bambaşka Bir Ajanlık Serisi: The Laundry Files

* Fotoğraf çektiğinizde sadece görüntüyü değil, "poz veren" kişiyi de taşa dönüştürerek sabitleyen telefonlardır bunlar. İçlerinde daha o kadar çok koruyucu veya saldırı amaçlı aplikasyon taşırlar ki Bob bunlara Jesus-Phone demektedir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.