Baltık Kozmopoliti Riga

Baltık Denizi’nin kültürel, ekonomik ve ticari merkezine yolculuk.

Baltık Kozmopoliti Riga

700 binlik nüfusu ile Riga hem Letonya’nın hem de Baltık ülkelerinin en büyük şehri. Aynı zamanda Letonya’nın toplam nüfusunun üçte birini barındırıyor. Baltık Denizi kıyısındaki Daugava Nehri’nin ağzında bulunan şehir, Bremenli Albert tarafından 1201 yılında bir liman kenti olarak kurulmuş. Sonrasında da özellikle Alman ticaret gemilerinin buraya uğramaya başlamasıyla beraber önemi oldukça artmış ve haliyle bu bölgenin hem finansal hem de kültürel merkezi haline gelmiş.

Baltık Kozmopoliti Riga

Küllerinden doğan şehir Riga

Riga, Old Town yani eski şehir merkezi ile ünlü... Ve burası UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde! 800'den fazla bina, Art Nouveau stili mimari ile inşa edilmiş ve üstleri, çiçeklerden mitolojik yaratıklara kadar birçok işleme bulunan eserlerle dolu. Tabii ki, burası da İkinci Dünya Savaşı’na kurban giden şehirlerden bir tanesi. Ya Almanlar tarafından ya da çıkan yangınlardan ötürü küle dönen eski şehir merkezi, Letonya’nın Sovyet hakimiyetinden çıkması ile beraber 90'lı yıllarda tekrar inşa edilmiş. Bunun amacı da Riga’yı bir turist merkezi haline getirmekmiş ki, öyle de olmuş. Özellikle Avrupa içerisinden yapılan ucuz uçuşlarla ulaşım kolay ve gece hayatı da oldukça ünlü.

Baltık Kozmopoliti Riga

Riga’da nereleri görmeli?

Mimarisi ile büyüleyen bir şehrin Art Nouveau stili ile inşa edilmiş yapıları arasından Blackheads binası, şehir meydanında yan yana duran iki binadan oluşuyor. Bu binaları 13. yüzyıl civarında Riga’da yaşayan siyahi iş adamları yaptırmış. Günümüzde ise müze ve turist bürosu olarak kullanılıyor. Elbette ki, bu eski şehir meydanı şehrin kalbi gibi. Havaların nispeten daha iyi olduğu bahar ve yaz aylarında burada kutlamalar, etkinlikler ve festivaller organize ediliyor.

Baltık Kozmopoliti Riga

Bunların haricinde Orta Çağ mimarisi ile tasarlanmış Üç Kardeşler Binaları ve Aziz Peter Kilisesi ile Dome Katedrali görülmesi gereken önemli yapılar. Aziz Peter Kilisesi’nin kulesinden Riga’nın harika manzarasına şahitlik etmeniz de şiddetle tavsiye edilir. Şehir çok da büyük olmadığından gezerken göreceğiniz tarihi binaların hemen hepsi değişik bir hikayeye sahip. Ayrıca Letonya İşgal Müzesi, Riga Motor Müzesi ya da Etnografi Müzesi gibi değişik alanların ilgililerine hitap eden müzeleri de ziyaret edebilirsiniz.

Bir başka turist çeken nokta ise Riga’nın Merkez Çarşısı. Buradan hediyelik eşyalar, yünden yapılmış kıyafetler, Baltıklara özgü yiyecek içecekler ve daha önce şu yazımda bahsettiğim Baltık altını olarak da değerlendirilen kehribardan yapılmış takılar almanız mümkün.

Baltık Kozmopoliti Riga

Riga’da ne yiyelim?

Letonya yemekleri çoğunlukla patates, lahana, et çeşitleri ve balık çeşitlerinden oluşuyor. Tabii ki, Riga’da yerel yemekler dışında uluslararası mutfaklardan da her çeşit yiyeceğe ulaşmak mümkün. Ama gelmişken tatmadan gitmemeniz gereken 'siyah ekmek' (Laci), anasonlu peynir ve yöresel içkileri 'siyah balzam' gibi tatlar da mevcut.

Baltık Kozmopoliti Riga

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.