Balkanlara Yolculuk - 2

Kültür, tarih ve doğa ile dolu birçok şehri içinde barındıran Balkanlar’ı mercek altına almaya devam ediyoruz.

Balkanlar'daki birçok ülkenin Türk vatandaşlarına vizesiz giriş uygulaması sağlamasından dolayı olacak, son yılların gözde tatil yerleri çoğu zaman Balkan ülkelerini içeriyor. Hem ucuz olmaları, hem bize yakın olmaları hem de aralarında geçişin kolay olmasından dolayı da gezginlerin gözdesi haline geldiler.

Kültür, tarih ve doğa ile dolu birçok şehri içinde barındıran Balkanlar'ı mercek altına aldık. Mutlaka görülmesi gereken şehirlerini listelemeye şu yazımızda başlamıştık ve görülmeye değer diğer Balkan şehirleri ile devam ediyoruz.

  1. Kotor, Karadağ

Kotor, Karadağ’ın güzel bir kıyı şehri. Tarihi dokusu, harika denizi, sakinliği ve huzur dolu doğası ile turistleri büyülüyor. Her giden buranın doğayla iç içe oluşuna hayran kalıyor. Şehrin kilise ve Orta Çağ'dan kalma diğer binaları UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. Kendinizi bir masal dünyasındaymış gibi hissetmeniz işten bile değil. Çok farklı bir havası var Kotor’un. Etrafı surlarla kaplı bu güzel şehrin dar sokaklarında yürürken kendinizi çok huzurlu hissedeceğiniz kesin. Karadağ’da ziyaret edebileceğiniz şehirlerden bir diğeri de Budva.

Balkanlara Yolculuk - 2
Balkanlara Yolculuk - 2
  • 2. Ohrid, Makedonya

Ohrid Makedonya’nın en büyük 8. kenti. Bu güzel kent, cennet mekan Ohrid Gölü’nün kenarında kurulu. Özellikle yaz aylarında artan kalabalık burayı tam bir tatil beldesi haline getiriyor. Göl üzerinde tekne turları yapmak da mümkün ve buradaki manzaralar gerçekten takdire şayan. Bu göl zaten büyüklüğüyle denizleri aratmayacak boyutlarda ve dağların da arasında kalmasının etkisiyle paha biçilmez görüntülere şahit olacaksınız. Makedonya’nın başkenti Üsküp de tabii ki görülmesi gereken şehirlerden bir diğeri.

Balkanlara Yolculuk - 2
Balkanlara Yolculuk - 2

3. Dubrovnik, Hırvatistan

Hırvatistan’da ziyaret edilebilecek yerler saymakla bitmez. Zagreb, Split ve Dalmaçya kıyılarının en güzel görüntülerini ve tarihin en derin izlerini Hırvatistan turlarına sığdırabilirsiniz. Her ne kadar artık Türk vatandaşlarına vize uyguluyor olmasıyla üzmüş olsa da hâlâ Balkan turlarının uğrak noktalarından bu güzel ülke. En güzel şehirlerinden biri de Game of Thrones’un burada çekilmesinden dolayı oldukça ünlenmiş olan Dubrovnik. Işıl ışıl sokakları, tarihi Orta Çağ mimarisi ile sizi büyüleyecek, sessiz plajları ve taptaze deniz ürünleri ile kalbinizi çalacak bir şehir burası. Zaten fotoğraflar bizim yerimize konuşuyor.

Balkanlara Yolculuk - 2

4. Tirana, Arnavutluk

Müzeleri, türbeleri, Justinyen Kalesi ve deniziyle Tirana, başka bir güzel Balkan şehri. Şehir merkezine çok yakın Dajti Dağı burada görülmesi gereken yerler arasında. Uzun seneler Osmanlı’nın hakimiyetinde kalmış olan Arnavutluk, son yıllarda Balkan turlarının en çok ilgi çeken ülkelerinden biri. Yoksul bir ülke olmakla beraber, diğer Balkan ülkelerine göre daha ucuz. Şehirde Osmanlı eserleriyle de bol bol karşılaşmak mümkün.

Balkanlara Yolculuk - 2

5. Bükreş, Romanya

Romanya’nın başkenti Bükreş; alışverişten gezilecek yerlere, restoranlardan hareketli barlara kadar bir tatil için gerekli tüm özelliklere sahip bir Balkan şehri. Alışık olduğumuz başkentler gibi çok büyük bir şehir olmasa da Bükreş’te Devrim Meydanı, Parlamento Sarayı, Çeşmeci Parkı, Antipa Müzesi, Jeoloji Müzesi, Eski Soylu Mahkemesi, Curte Veche Kilisesi gibi birçok gezip görülecek yer var. Yolunuz Romanya’ya düşmüşken Transilvanya’ya da gidip Dracula’ya selam çakmak fena fikir olmaz. Hem gitmişken tatlış minik şehir Cluj-Napoca’ya da uğrayabilirsiniz.

Balkanlara Yolculuk - 2
Balkanlara Yolculuk - 2

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.