Balık Saklama ve Pişirme Teknikleri

Oğuz Taktak 11.09.2016

Balık sezonu geldi, hoş geldi. Peki, balıkları nasıl pişirelim? Hacıyı da çarşıya nasıl gönderelim?

Dünyanın her yerinde, milyonlarca insan "sağlıklı beslenme" amacıyla balık tüketimine yöneldi. Aslına bakarsanız balık yemek dünyanın en iyi şeylerinden birisi. Yüksek besin değeri ve mükemmel yağ oranıyla sizi çok daha sağlıklı yapar. Dahası, geçtiğimiz günlerde memlekette balık sezonu açıldı. Bereketli denizlerimizden çıkan çeşit çeşit balık sofralarımızı süsleyecek.

Peki, nasıl süsleyecek?

Aslında balık pişirmenin birçok yöntemi var, ancak şimdi en temel olanlarına ve evde pratik bir şekilde yapabileceklerinize bakacağız. Hatta bu yöntemleri birkaç minik öneri ile de süsleyeceğiz.

Balık Saklama ve Pişirme Teknikleri

1. Poaching

Balık Saklama ve Pişirme Teknikleri

Poaching, bir pişirme yöntemi. Yani aslında "hafif haşlama" yöntemi.

Balığı suyun içerisinde pişiriyorsunuz. Ancak öyle haldır haldır kaynatmaktan bahsetmiyorum. Bu tekniğin en önemli noktası, suyun sıcaklığının kaynama noktasının altında bir derecede olması. Su, kaynama noktasına geldiği an altını hemen kısıp ısıyı 70-85 dereceye getiriyorsunuz. Bu ısıda pişirdiğiniz balık şeklini koruduğu için çok da lezzeteli olacak.

Haşlama suyuna sadece balığı koymayın ama.
Maydanoz sapı, kereviz sapı, limon, bir baş soğan, bir baş sarımsak koyun. Ah, hele bir de rezene bulursanız, tadından yenmez.

2. En papillote

Balık Saklama ve Pişirme Teknikleri

Tekniğin adı "en papillotte." Fransızca bir isim. Anlamı da, yiyeceği parşömen kağıdında pişirmek. Halk arasında "yağlı kağıtta pişirmek" olarak biliniyor.

Balığı ve sevdiğiniz sebzeleri, limonla birlikte yağlı kağıda sarıp ister ızgarada, isterseniz fırında pişiriyorsunuz. Ama kağıdın içeriye hava sızdırmaması lazım ki buharı içinde kalsın.

Eğer alkole karşı bir insan değilseniz şöyle de bir önerim var: Kağıtların içine birer çay kaşığı beyaz şarap damlatırsanız, buharlaşan beyaz şarabın aroması balığınıza geçer ve bu da balığınızı çok lezzetli bir hale getirir.

"SEN BİZE ALKOL KULLANIN MI DİYORSUN, PİS HERİF" diye atarlanacak arkadaşlara da baştan söyleyeyim, alkol ısı dolayısıyla buharlaşır ve uçar. Sadece üzümün aroması kalır. "YOK BEN ÇOK KARŞIYIM, KESİNLİKLE ALKOL KULLANMAM" diyorsanız elma sirkesi de kullanabilirsiniz. Ama üzüm değil, elma.

3. Grilling

Balık Saklama ve Pişirme Teknikleri

Yani ızgara. En sevdiğimiz.

Pişirmeye başlamadan önce ızgarayı mutlaka yağlayın, bu önemli. Ateşiniz de harlı olmasın, orta olsun.

4. Frying

Balık Saklama ve Pişirme Teknikleri

Yani, kızartma.

Her ne kadar pek sağlıklı olmasa da "kızartma" hâlâ en lezzetli seçenek. Bunu kabul ediyoruz.

Un, tuz ve karabiber karışımını balığınıza paneleyin, fazla unu balıktan silkeleyin ve derin yağda pişirin. Mısır unu kullansanız da olur. Eğer derin yağda pişirmek istemiyorsanız, tavanıza cüzi miktarda ayçiçek yağı koyun. Orta ateşte pişirin. Bu sonuç da oldukça lezzetli olacak.

5. Steaming

Yani buharda pişirmek. Biz ona "buğulama" da diyoruz.

Balık Saklama ve Pişirme Teknikleri

Eğer yukarıda bahsettiğim poaching yönteminden hoşlanmadıysanız, balığınızı buğulama yapabilirsiniz. Bu yöntemde balığın su içinde pişmesi gerekmez.

Aslında bunun için en ideal yöntem, bir bambu sepeti üzerine koyduğunuz balığı su dolu tencereye, suya temas etmeden yerleştirerek yaklaşık 25-30 dakika, sadece su buharıyla pişirmek.

Ama muhtemelen bambu sepetiniz yok. Tel süzgeç de işinizi görür. Önemli olan su ile temas etmemesi. Bir de balığın yanına limon ve sevdiğiniz sebzeleri eklemeyi unutmayın.

Çok sağlıklı bir pişirme yöntemi olan buharda pişirme ile hem balığınızı kokusuz ve lezzetli bir şekilde pişirmiş olacaksınız hem de yanında çok sağlıklı, buharda pişmiş sebzeleriniz olacak.

6. Baking

Balık Saklama ve Pişirme Teknikleri

Yani fırınlamak, fırına vermek, fırında pişirmek.

Görüyorsunuz, balık pişirmek için sonsuz seçenek var. Ama bu yöntemde ben balığı direkt olarak fırına vermenizi istemiyorum.

Balığınızı kırılmış (ama ezilmiş değil) Antep fıstığı ile paneleyip tuzunu, karabiberini attıktan sonra üzerine zeytinyağı gezdirip 190 derece fırında 20-25 dakika pişirmenizi öneriyorum. Antep fıstığının kendine has aroması balığınıza o kadar değişik bir lezzet katacak ki, misafirlerinize "balık yıkılıyoo" dedirteceksiniz.

İsterseniz pişirirken alüminyum folyo da kullanabilirsiniz. Böylece balığınız hem üstünün yanma riskinden korunacak, hem de içindeki buharı lezzetine lezzet katacak.

Şimdi istediğiniz yöntemle balığınızı pişirebilirsiniz. Balık bol, pazara çıkın, balık pazarlarına gidin, bol bol balık yiyin. Ama, balığın gözüne bakmayı unutmayın. Eğer balığın gözleri parlaksa, canlı canlı bakıyorsa tazedir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.