Balgam için Bitkisel Çözümler

Ali İhsan Kaya 03.08.2016

Çoğu insanın yaşadığı ve yaşayabileceği balgam problemi için yapılabilecekler bu yazımızda.

Görüntü ve ses itibarı ile bir çok insanın tiksindiği balgam, aslında vücudun temizlenmesinin bir göstergesidir. İç yüzeyi silli hücreler ile kaplı olan soluk borusundan geçen havadaki partiküller, bu silli hücrelerce tutulur. Yine bu hücrelerden salgılanan mukus ile partiküller balgam olarak dışarı atılır. Yani solunan kötü hava balgamın esas nedenidir ve balgam aslında bir mukozadır. Kapalı ortamlarda çokça bulunan kişilerde, hava kirliliğin yüksek olduğu yerlerde yaşayan insanlarda ve sigara içenlerde sıkça balgam görülebilir. Balgamın sizi sıkan etkilerinden kurtulmak, biraz da olsa rahatlamak için aşağıdaki önerilere bir göz atabilirsiniz.

Genelde bilindiği gibi, en iyi balgam sökücü madde sudur. Tabii gidip havalar çok sıcak deyip buz gibi su içmemekte fayda var. Gün içinde sıkça ılık su içerek balgam sorununuzun üstesinden gelebilirsiniz.

Balgam için Bitkisel Çözümler

Balgama çözüm olarak, balgam söktürücü bitkilerden de yararlanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta şu: Bu bitki çayları aşırı sıcakken içilmemelidir ve kaynatarak hazırlamak yerine, üzerine kaynar su ekleyip bekleyerek uygulamanız daha iyidir. Boğazı yumuşatmasının yanında balgamın da atılmasını kolaylaştırır bitki çayları. Her derde deva olarak bilinen ıhlamur ve adaçayı da bu bitkilerin yine başında gelir.

Balgam için Bitkisel Çözümler

Bitki Çayları ve Balgam Üzerine Etkileri:

Balgam için Bitkisel Çözümler
  • Boğazı yumuşatan ve öksürüğü azaltan etkiye sahip olan nane, okaliptüs ve anason çaylarının buharını solumak ciğerlerin açılmasına yardımcı olur ve biriken balgamın atılmasını kolaylaştırır.
  • Akciğerleri ısıtarak uyaran melek otu kökü, bu uyaran etkisiyle balgamın atılma sürecini hızlandırır.
  • Meyan kökünün iltihap önleyici ve balgam söktürücü özelliği bulunur. Çayını yapıp içerek rahatlayabilirsiniz.
Balgam için Bitkisel Çözümler
  • Gün içinde çok içiyorsanız, çay demliğine atacağınız 5-6 karanfil ile çayınıza hem tat verebilir hem de balgam probleminizi hafifletebilirsiniz.
  • Isırgan otu tohumları ile yapacağınız bitkisel çay ile soluk borunuzu temizleyebilir, balgam sıkıntınızı hafifletebilirsiniz.
  • İyi bir balgam sökücü olan kekiğin çayını yapıp balla tatlandırarak gün içinde 3-5 kez aralıklarla tüketebilirsiniz.
Balgam için Bitkisel Çözümler

Hazırlayabileceğiniz Karışımlar:

  • Geceleri yatmadan önce çörek otu ve bal karışımı veya tereyağı ve bal karışımını bir tatlı kaşığı yiyerek balgam sökücü etkiden faydalanabilirsiniz.
  • Siyah turp ve bal ile hazırlayacağınız kür ile balgam probleminizin üstesinden gelebilirsiniz. Balgam söktürücü etkisinden dolayı muhakkak siyah turp kullanmalısınız. Turpu ikiye bölüp bir yarısının ortasını oyun. Bıçak yardımı ile alt kısmından bir kesik alın ve içine bal da ekleyerek bir bardak veya tabağın üzerine koyun. Gece yapacağınız bu işlemin ardından sabah kalkınca bardakta olan karışımı için. Bir ay boyunca bunu tekrarlayın. Her gün yeni bir turp kullanmanız gerektiğini hatırlatmakta da fayda var.

Balgam için Bitkisel Çözümler

Dip Not: Balgamınızı yutmayınız. Temizlemek için kağıt mendile tükürerek atabilirsiniz. Eğer balgamdan çok rahatsızsanız, koyu renkli veya kanlı balgam probleminiz varsa veya balgam aşırı yoğunsa, yahut çok sık oluşuyorsa muhakkak bir doktora görünmelisiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.