Bakandan Emeklilere Promosyon Açıklaması

Defne Taktak 23.09.2016

Bankalar, maaş verdikleri emeklilerden komisyon alabilirler mi? Nedir?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, emeklilerin maaş aldığı bankalardan promosyon alınmasına yönelik hükümet olarak taahhütlerinin olmadığını söyledi. Bankaların, emekli maaşlarını ödedikleri için bir hizmet yaptıklarını kaydeden Bakan Müezzinoğlu, bu hizmetin karşılığında emekliden komisyon alma hakları bulunduğunu ama almadıklarını savundu.

Bakandan Emeklilere Promosyon Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, çeşitli programlara katılmak üzere karayoluyla Tekirdağ’a geldi. Tekirdağ Valisi, Tekirdağ milletvekilleri Ayşe Doğan, Metin Akgün ve Mustafa Yel tarafından karşılanan bakan, kentin çalışma hayatıyla ilgili bir otelde düzenlenen toplantıya katıldı.

"Promosyon taahhüdümüz yok"

Programın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan bakan, emeklilere maaş aldıkları bankalardan promosyon verilmesine yönelik tartışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Hükümet olarak böyle bir taahhütlerinin bulunmadığını kaydeden bakan şöyle konuştu.

"Ne bakan olarak, ne hükümet olarak, bizim "emeklilerimize promosyon" adı altında herhangi bir ödenek ya da para verme şansımız yok. Yetkimiz yok, böyle bir taahhüdümüz yok. Emeklilere promosyon emekli maaşlarını bankada 1.5 gün ortalama kalması karşılığında hükümetimiz adına 'biz bankalardan ne kopartabiliriz' diye onlara aracılık yapıyoruz. Yoksa bu anlamda bizim hükümetimizin, maliyenin herhangi bir bütçesinden 'promosyon’ diye bir ödenek ve ya durum söz konusu değildir."

"Bankaların komisyon hakkı var"

Emeklilerin, bankalardan promosyon istediğini, ancak bankaların da maaş ödeme karşılığında komisyon almadıklarını belirten bakan, şöyle devam etti:

"Banka da diyor ki, 'Ben senin paranı ayağına kadar getiriyorum, sana teslim ediyorum ve bundan da hiç bir ücret almıyorum. Esasında transfer komisyonu alıyorum. Bu hizmeti ben sana ücretsiz yapıyorum bugüne kadar.' Ama bir başkası para yatırsa komisyon alıyor. Hükümetin emeklilere yatırdığı paranın emeklilerimizin eline gitmesi için banka burada bir hizmet yapıyor mu? Yapıyor. Bu hizmetin karşılığında komisyon hakkı var mı? Elimizi vicdanımıza koyduğumuzda var."

"Aracılık yapmaya çalışıyoruz"

Bu anlamda bankalar ile emekliler arasında aracılık yaptıklarını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, "Biz de diyoruz ki bu kadar güçlü bir müşteri potansiyelimiz var, bunların milyarla ifade edilen bir parası var, bu parasını bu komisyonunun üzerine bir hak daha temin etmeliyiz. Hadise budur" dedi.

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.