Bahçeli'den Başkanlık Yorumu

İnci Vardar 16.10.2016

MHP lideri Devlet Bahçeli, Türkiye'nin toplumsal bir uzlaşmaya büyük ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Bahçeli'den Başkanlık Yorumu

MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin Siyaset ve Liderlik Okulu'nun 13'üncü Dönem Açılış Töreni'ne katıldı. MHP Genel Merkezi'nde basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Bahçeli, başkanlık sistemi tartışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bazı reformlara ihtiyaç var

Meclis Genel Kuruxlu'nda yeni Anayasa ve başkanlık sistemiyle ilgili yapılacak olası oylamada 330'un bulunması ve referandum yolunun açılması konusunda MHP'nin tavrının ne olacağı sorulan Bahçeli, "Önce TBMM'ye Anayasa değişikliğiyle ilgili nasıl bir metin geleceğini görmemiz lazım. Uzun zamandan bu yana tartışmalar devam etmektedir. Bazı komisyonlar aracılığıyla önemli bir metin hazırlanmıştır. Bugün için tartışılan bu konu, yeni bir konu değildir. Evet, Türkiye'nin dünyadaki gelişmeler çerçevesinde, Türkiye'deki oluşumlar ve talepler doğrultusunda bir toplumsal sözleşmeye büyük ihtiyacı vardır. Bu sözleşmeyle ilgili tartışmalara artık bir son vermenin zamanın da geldiği kanaatindeyiz. Bunun için MHP olarak objektif, ülkeye öncelik veren, sorunların çözümüne yüksek katkı sağlayabilecek bir öneri ortaya koymuştur. Şu an Türkiye'de parlamenter sistem vardır. Bunun işleyişi tartışmalara sebebiyet vermektedir. Bazı reformlar yapılmasına ihtiyaç olduğu ifade edilmektedir" diye konuştu.

Parlamenter sisteme devam mı edelim yoksa başkanlık sistemine geçelim mi?

Şu anda fiili bir durum olduğunu ve bu durumun devam etmesi halinde Türkiye'nin bir kriz ve kaos ortamına sürüklenebileceğini vurgulayan Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü: "Son dönemlerde de başkanlık sistemini gündeme getirmek suretiyle bu dönüşümün sağlanması arzusunu taşıyanlar vardır. Demek ki karşımızda iki temel tercih bulunmaktadır. Parlamenter sisteme devam mı edelim yoksa başkanlık sistemine geçelim mi? Başkanlık sistemine geçme arzusu taşıyanlar bir fiili durum yaratmışlardır. Bu fiili durum, bu şekliyle devam ederse Türkiye, bir kriz ve kaos ortamına sürüklenebilir. Bunu da aşmak lazımdır. Siyaseti yeni bir kaos ve kriz dönemiyle tıkamamak lazımdır. Önümüzdeki günlerde, siyasi iktidar başkanlık sisteminde çok ısrarlı duruşu ve zaman zaman da fiili durumlarıyla bunu şekillendirmeye çalışmasına cevaben TBMM'ye bir metnin getirilmesinde yarar vardır. Bu metin geldiği zaman MHP de metin üzerinde değerlendirme yapacak ve Anayasa değişikliği prosedürü çerçevesinde Meclis'teki çalışmalara katkı sağlayacaktır."

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.