Bahane Bulmanın Yolları

S. Emre Özcan 02.10.2016

Bahane bulmanın mantığını çözmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

"Bahane Bulmanın Yolları" başlıklı yazım, "Bahaneler Ülkesiyiz" başlığını taşısaydı eminim ki şimdikinden daha az okunurdu! Ben de yazımı okumanız için küçük bir oyun oynadım ve yazımı "Bahane Bulmanın Yolları" olarak değiştirdim. Yazının alt başlığına da bahane üretmeyle ilgili yem vaatler yerleştirdim. Kusura bakmayın sizi başka türlü kendime çekemezdim. Kısacası şu anda kısa yoldan bahane bulma ya da en iyi bahane üretme yöntemlerini içeren bir yazı değil, bizzat bahane bulmayı eleştiren bir yazı okumaktasınız. Lütfen şimdi de bahane üretmeye kalkışmayın ve yaptığım küçük oyunu hoş görerek yazımı okumaya devam edin!

Bahaneler Ülkesiyiz!

Neden sürekli bir bahaneye sığınma ihtiyacı duyuyoruz? Bu işimizi iyi yapmadığımızın ve savsakladığımızın bir göstergesi mi yoksa bizi bahaneler üretmeye gerçekten koşullar mı itiyor? Bahane, TDK’nın sitesinde “bir şeyin gerçek sebebi gizlenerek ileri sürülen uydurma sebep” olarak tanımlanıyor, sitede bir de Attila İlhan’dan örnek bir cümle yer alıyor: “Alışveriş bahanesiyle acaba çıkıp bir dolaşsam mı?” Ama bizim günlük hayattaki bahanelerimiz maalesef Attila İlhan'ınki kadar naif olmuyor. Bahaneye çoğunlukla sorumluluklarımızı yerine getirmediğimiz zamanlar başvuruyoruz ve bu çok küçük yaşlarda, daha ilkokul sıralarındayken başlıyor.

Bahane Bulmanın Yolları

“Öğretmenim, akşam evde elektrikler kesildi, ben de ödevimi yapamadım” ya da “Öğretmenim, yolda beni köpekler kovaladı, o yüzden derse geç kaldım” gibi… Ben yüzde doksanı yalan olan bu bahaneleri çok duydum, ama böyle bahaneler üretmeye kendim hiç yeltenmedim, yeltenmediğim için de sorumluluklarımı hiç aksat(a)madım. Sanırım çalışkan bir çocuk oluşum (çoğu çalışkan çocuk gibi) utangaçlık ve çekingenliğimden kaynaklanıyordu. Ama asıl nedenin yıllar sonra bahane üretmeye ve yalan söylemeye yönelik yeteneksizliğimden kaynaklandığını fark edecektim. Çünkü hayattaki en büyük bahane ve yalanım, yataktan çıkmayıp hasta numarası yapmaktan ibaretti ve evdeki hiç kimse numaramı yutmaz, ben de yataktan kalkıp tıpış tıpış yine okuluma giderdim.

Bahane Bulmanın Yolları

İyi Bahane Üretenler Haydi Ajanslara

Amacım bahane üretmeye olan yeteneksizliğimi ya da çalışkan biri olduğumu anlatmak değil, bahane üretebilen insanlarla ilgili küçük bir noktaya değinmek. Gözlemlediğim kadarıyla iyi bahane üretebilen insanlar aynı zamanda çok iyi oyunculuk yeteneği olan insanlar. Evet, aynen öyle! Yani bahane üretebilmek başka bir kimliğe bürünebilmek kadar marifet istiyor. Ben de hayatta çok iyi bahaneler ileri sürebilen arkadaşların acilen ajanslara ya da tiyatro kurslarına yazılmalarını öneriyorum. İçlerinde ne cevherler var ama farkında değiller!

Bahane Bulmanın Yolları

Bahane Üretmek = Kolaya Kaçmak

Bahane üretmemizin en büyük nedenlerinden biri de tembellik ve üşengeçlik. Bir işi yapmak bize zor mu göründü; tembellik ve üşengeçliğimizi hemen maddi ya da manevi mazeretlere bağlıyoruz: “Param yok ki kursa gidip şu İngilizce eksikliğimi kapatayım” ya da “Evde kendimi çok baskıda hissediyorum, o yüzden doğru düzgün ders çalışamıyorum”. Bahanenin bir diğer adı görüldüğü gibi "kolaya kaçmak". Çoğu zaman yerine getirmemiz gereken işleri, bazı şeylere “rağmen” halletmemiz gerekir. İşte bu birtakım rağmenleri aşmaya çalışmadığımız sürece bir adım öteye geçemeyiz. Unutmamalıyız ki asıl başarılar bahane üreterek değil, rağmenlerimizi aşarak gerçekleşir.

Bahane Bulmanın Yolları

Bahane: Asılsız Özür, Sahte Mazaret

Dücane Cündioğlu, Baha Tanrısı, Bahane Tanrısı yazısında bahanenin kökenini şöyle tanımlıyor: “Bahane kelimesi… Farsça kökenli. Asıl anlamı ise “vesile”, “sebep”. Lakin günümüzde daha çok “asılsız özür, sahte mazeret” manasında kullanılıyor: “bahane etmek”, “bahane ileri sürmek”, vs.” Bizler de artık birtakım “asılsız özür”ler, “sahte mazeret”ler ve boş "bahaneler ileri sürmek" yerine icraate geçip içimizdeki üşengeçliği ve tembelliği ortadan kaldırmalıyız. Engel gördüğümüz birtakım şeyleri aştıktan sonra ancak başarılı bir birey ve gerçek anlamda gelişmiş bir ülke olabiliriz.

Sonuç olarak yapmamız gereken asıl şey bahane ve mazeretlere sarılmak değil, sınırlarımızı zorlamak ve tüm güçlükleri sabır ve çabayla bir bir aşmaya çalışmaktır.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.