Bağırsak Bakterileri Otizme Çare Olabilir Mi?

Ece Soylu 28.06.2016

Yeni bir araştırma, bağırsak bakterisi ile sosyal davranışlar arasındaki ilişkiyi ortaya koydu.

Bakteriler her yerde. İyi huylusundan kötü huylusuna dokunduğumuz, yaşadığımız her yerde bakterilere ev sahipliği yapıyoruz. Aynı çevreyi paylaşmanın yanında mutualist bir ilişkiyle de karşılıklı yardımlaşıyoruz. Sayısal verilere göre; vücudumuzda her bir hücreye karşılık 10 bakteri hücresi taşıyormuşuz. Bu bakterilerin sindirim kanalını temizlemekten kötü huylu bakterilerle savaşmaya, hatta cildi güzelleştirmeye kadar birçok faydası bulunuyor.

Bu bakterilerden, son dönemlerde oldukça popüler olan bağırsak bakterisinin ise on parmağında on marifet bulunuyor. Bağırsaklarımızda keyifli bir yaşam süren bu bakterilerin alerji tedavisinden uzun yaşama, zihin gelişiminden obeziteyi engellemeye kadar birçok faydasının olduğu iddia ediliyor. Fareler üzerinde yapılan son araştırmalarda ise bağırsak bakterilerinin otizme dayalı davranışlarla olan ilişkisi ortaya konuldu. Bu sonuca göre, bağırsak bakterisi ile beyin bağlantıları ve sosyal beceriler arasında sıkı bir bağ var!

Bağırsak Bakterileri Otizme Çare Olabilir Mi?

Deney sırasında, otizmin sebep olduğu sosyal davranış bozukluklarını benzer sosyal alışkanlık örnekleri gösteren fareler ile sağlıklı fareler aynı kafese konuldu. Fareler arasında yaygın bir davranış olan birbirlerinin dışkılarını yemek, bu inceleme grubu fareleri arasında da gözlendi. Sonuca göre, sağlıklı farelerin dışkılarını yiyen otistik davranışlı farelerde davranış değişiklikleri gözlendi. Farelerde görülen otizme sebep olarak da dişi farenin hamilelik döneminde obeziteyle karşılaşması ve Lactobacillus reuteri isimli bakteri gösterildi. Lactobacillus reuteri bakterisi obezitenin en büyük tetikleyicisi olarak saptandı. Obezitenin de otizme yol açtığı savı düşünüldüğünde, hastalığın bakteri kaynaklı olma olasılığı yükseliyor. (En azından fareler bazında değerlendirildiğinde.)

Obezite ve otizm ilişkisinin ortaya konulduğu başka araştırmalar da mevcut. İnsanlar üzerinde yapılan gözlemler de de obez anne adaylarının otizmli çocuk dünyaya getirme riskinin yüksek olduğunu gösteriyor.

Bağırsak bakterisinin anti-otizmsel davranışa katkısı da umut vaat ediyor. Ancak sadece fareler üzerindeki etkisi ortaya konulabilmiş ve insanlar tarafından tedavi amaçlı kullanılıp kullanılamayacağının tespit edilmesi için daha detaylı bir araştırmaya ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca bilindiği üzere; otizm kromozom fazlalığından kaynaklanan genetik bir rahatsızlık. Bakterilerin gen değişimini sağlaması şimdilik bir hayal gibi gözükse de, hastalığın en büyük sıkıntısının sosyal alandaki beceriler olduğunu düşünürsek, bu gelişmenin daha mutlu ve topluma karışmış otizmli bireyler yaratacağını söyleyebiliriz.

Ece Soylu


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.