Bacak Egzersizlerinin Büyümeye Etkisi

Ali İhsan Kaya 20.07.2016

Sağlam bir vücuda sahip olmanın olmazsa olmazlarından biri de bacak kasları. Bacak kaslarının büyümeye etkisine siz de şaşıracaksınız.

Spor dünyasında bacak kaslarına gereken önemi vermeyen insanların sayısı oldukça fazla. Ancak bacak kaslarını yeterince çalıştırmayan sporcuların üst vücutlarında meydana gelen büyüme, programlarında bacak kaslarına da yer veren insanların üst bölgesine oranla daha küçük. Aynı göğüs, kol ve omuz egzersizlerini yapsalar dahi bacak çalışan sporcunun daha büyük üst bölgeye sahip olmasının nedeni büyüme hormonunda gizli.

Bacak Egzersizlerinin Büyümeye Etkisi

Fiziksel olarak büyümeye etki eden hormon büyüme hormonudur. Bu hormonun kana salgılansı, egzersizler esnasında kaslar dirençle karşılaştığı zaman artar. Büyüme hormonunun miktarı kas gruplarının büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Vücudumuzdaki en büyük iki kas grubu (Gluteus Maximus ve Hamstrings) bacaklarımızda bulunmaktadır. Bu nedenle en fazla büyüme hormonu bacak kaslarından salgılanmaktadır.

Bacak Egzersizlerinin Büyümeye Etkisi

Antrenmanlarında bacak kaslarını da çalıştıran bir sporcu, sadece üst bölgesini çalıştıran bir sporcunun iki katından fazla büyüme hormonu salgılar. Bu da onun üst bölgesinin de daha fazla büyümesini sağlar. Büyüme hormonu aynı zamanda depo yağlarının yakımını hızlandırır ve protein sentezini artırır. Dışarıdan alınan büyüme hormonunun kas büyümesindeki etkisi, doğal büyüme hormonu etkisinin yanından bile geçemez. Doğuştan hormon bozukluğunuz yoksa, dışarıdan hormon alınmaması gerekiyor.

Bacak Egzersizlerinin Büyümeye Etkisi

Bacak egzersizleri yapan insanlar, yapmayanlara oranla üst bölge antrenmanlarında daha etkili bir performans sergiliyor. Bacaklarını güçlendiren sporcular yaklaşık %20 daha fazla ağırlık kaldırabiliyorlar. Bunun nedeni; bütün kas gruplarını çalıştıran sporcuların vücutlarının güç transferlerini daha iyi yapması.

Sonuç olarak, bir sporcunun egzersiz programı bütün kas gruplarını çalıştırmalı. Büyük kas gruplarının bulunduğu bacaklara gereken önem verilmeli. Farkı kendiniz de göreceksiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.