Babalık Tarihe Mi Karışıyor?

Venüslüler Ekibi 29.05.2018

"Kadınların erkeklere olan ihtiyacı, bir balığın bisiklete olan ihtiyacı kadardır" diyorlardı ya bir ara; galiba haklı çıkacaklar.

Bilim dünyası, kısırlıkla mücadele için elinden geleni ardına koymuyor. Yeni gelişmeler ise oldukça şaşırtıcı. Newcastle upon Tyne Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, kadının iliğindeki kök hücrelerden sperm yapmaya çalışıyorlar. Bu alanda çalışan Profesör Karim Nayernia, kobay farelerle yaptığı denemelerin ardından, insan üzerinde deney yapmak için başvuru yapmış ve izin alabilirse iki ay içinde ilk deneylerin başlayabileceğini, iki yıl içinde de "erken dönem dişi sperm" üretebileceğini söylüyor. Yumurtaları döllemeye uygun derecede olgunlaşmış bir sperm hücresi üretmek ise 3 yılı bulabilirmiş.Konuyu eleştirenler bu yöntemin erkekleri tamamen safdışı bıraktığını ve bebeklerin yapay yöntemlerle üretileceğini belirtiyorlar. Bir lezbiyen çiftin, biyolojik olarak kendi özelliklerini taşıyacak bir bebek doğurması söz konusu olunca bu doğru ve bir o kadar da iyi bir şey oluyor; nihayetinde birlikte çocuk yapmak isteyen iki kadının bir erkeğe muhtaç olmasını istemeyiz. Heteroseksüel bir çiftte ise kadının kendi kendine çocuk yapabilecek olması sorun teşkil etmeyecek, ancak kısırlık gibi durumlarda farklı bir alternatif sunacaktır ki, bu da kulağa oldukça faydalı geliyor. Peki bunu eleştirenlerin derdi tam olarak ne olabilir, merak ediyoruz. İpleri kadının eline vermekten bu kadar korkuyor olamazlar, değil mi?


Newcastle'da bu sürecin patenti alınmaya çalışılırken, diğer yandan Brezilya'da Butantan Institude, erkek kobaydan alınan embriyonik kök hücrelerin hem sperm hem de yumurtaya dönüştürülebildiğini iddia etti ve şu anda deri hücreleri üzerinde aynı süreci gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Bu gelişmeye göre sadece kadınlar değil, taşıyıcı bir anne bulan erkekler de tamamen kendi biyolojik özelliklerini taşıyan bir çocuk yapabilecekler.Her iki araştırma da etik tartışmalara neden olmuş ve özellikle dindar çevreler, bilim insanlarını, insan doğasına aykırı araştırmalar yaptıkları için suçlamaya başlamışlar. Ancak bu araştırmaların, 6 çiftten birini etkileyen kısırlık sorununda yeni bir çözüm sunduğu da bir gerçek.


Sizin bu konuda görüşünüz nedir? Aşağıdaki maddelerden hangisinin doğru olduğunu düşünüyorsunuz?


a) Bence yararlı bir araştırma, isteyen herkes çocuk yapabilmeli.

b) Homoseksüel çiftlerin çocuk sahibi olması kabul edilemez.

c) Lezbiyen çiftlerin birlikte çocuk yapması kabul edilebilir, çünkü annelik onların da hakkı.

d) Kısırlık hiçbir şekilde tedavi edilmemeli, bir çift çocuk sahibi olamıyorsa kesin iyi bir nedeni vardır.

e) Kimse çocuk sahibi olmasın, ben olaya komple karşıyım.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.