Babaanne Çorbaları!

Kış geliyor, çorbaları hazırlayın! Gizli aile tarifleriyle birbirinden lezzetli çorba tarifleri...

Ben yemek yapmayı çok seven bir ailenin kızıyım. Özellikle ailenin kadınları, beni çeşit çeşit ve şahane yemeklerle büyüttüler. İşin güzel tarafı, anne tarafım Egeli baba tarafım da Türkiye’nin doğusundan olduğundan çok farklı yemekleri tatma imkanı buldum. Ben çocukken annem hep “babaannenin yemeklerinin bir kitabını yazmak istiyorum.” derdi. Ben de bu yüzden en çok sevdiğim birkaç tarifi not almıştım. Belki bir kitap değil ama babaannemden aldığım çorba tariflerini buradan paylaşmak istedim. Bu çorbalar öyle her yerde bulabileceğiniz mercimek, ezogelin gibi çorbalar değil. Daha özel ve enteresan çorbalar... Kalemleri defterleri çıkarın, hazırsanız başlıyorum.

Önden, ufak bir uyarı: bazı malzemelerin ölçüleri ve miktarları yazmıyor. Çünkü babaannemin ölçüleri, genelde göz kararıydı ama siz tabii ki, o malzemeleri isteğinize göre artırıp azaltabilirsiniz.

Babaanne Çorbaları!

Bakla Çorbası

Malzemeler:

-Taze bakla

-Dereotu

-3 yemek kaşığı domates rendesi

-Tereyağı

-2 yemek kaşığı un

-2 yumurta

-500 gr yoğurt

Babaanne Çorbaları!

Yapılışı:

Öncelikle baklayı küçük parçalar halinde doğruyoruz. Sonrasında dereotunu kıyıyoruz. Sonra bu baklaları ve dereotunu biraz tereyağında kavurup, üstüne domates rendesini ekliyoruz. Baklalar hafif renk verdikten (öldükten) sonra üstüne geçecek kadar kaynar su ekleyip, pişene kadar bekliyoruz. Ayrı bir kapta yoğurt, un ve yumurtayı çırparak çorbanın terbiyesini hazırlıyoruz. Baklalar piştikten sonra bu terbiyeyi tencereye ekleyip kaynayana dek karıştırıyoruz ve çorbamız hazır! İsteğe göre üstüne toz kırmızıbiberli tereyağı ve dereotu da eklenebilir. Bakla sevmeyenler bile bu çorbaya bayılacak, emin olabilirsiniz.

Babaanne Çorbaları!

Fasulye Çorbası

Malzemeler:

-Taze fasulye

-3 yemek kaşığı domates rendesi

-Tereyağı

-2 yemek kaşığı un

-150/200 gr beyaz peynir

-500 ml süt

Babaanne Çorbaları!

Yapılışı:

Bu çorbanın da yapılışı bakla çorbasına benziyor. Yine fasulyeleri küçük küçük doğrayıp tereyağı ve domates rendesi ile beraber kavuruyoruz. Bu sefer terbiyemizi hazırlamak içinse yağsız bir tavada unu kavurup, üstüne beyaz peynir ve sütümüzü ekliyoruz. Terbiyeyi karıştırarak döküp, kaynayana kadar bekliyoruz. Kaynadıktan sonra üstüne fasulyeleri ekliyoruz. Harika ve aşırı lezzetli bir çorba daha hazır!

Babaanne Çorbaları!

Ispanak Çorbası

Malzemeler:

-100/150 gr dövme buğday (aşurelik)

-Ispanak

-500 gr yoğurt

-2 yemek kaşığı un

-Tereyağı

-Taze nane
Babaanne Çorbaları!

Yapılışı:

Öncelikle dövme buğdayı soğuk su ile pişiriyoruz. Oldukça yumuşak olmalı, pek dişe gelmemeli. Daha sonra dövme buğdayları pişirdiğimiz suyun içine ıspanakları doğrayıp atıyoruz. Başka bir kapta yoğurt ve unu çırparak terbiyemizi hazırlıyoruz, tencereye ilave edip kaynayana kadar karıştırıyoruz. Servis etmeden önce tereyağını eritip, içine çok çok ince kıyılmış taze naneyi ekliyoruz. Bu naneli yağı da çorbamıza ekledikten sonra servise hazır. Müthiş bir şey, sizi temin ederim.

Babaanne Çorbaları!

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.