Azı Zarar Fazlası Kar; Yenilenebilir Enerji!

Mehmet Berkay Önen 20.05.2016

İnsanların uğruna asırlardır savaşlarda can verdiği, ülkeleri birbirine düşüren, kardeşi kardeşe kırdıran güç: Enerji!

Draması bir yana enerji, çağımızdaki en değerli şey. İster petrol formunda olsun, ister doğalgaz, enerji kaynaklarına sahip ülkeler şöyle ya da böyle enerji fakiri ülkelere göre birçok açıdan daha avantajlı durumdalar. Peki, Türkiye gibi enerji kaynakları bakımından bırakın fakir olmayı, meteliksiz olan ülkeler ne yapsın?

Bizce büyük abileri, dünyanın en büyük 4. ekonomisi Almanya’yı örnek alsınlar.

Geçtiğimiz pazar günü, bütün elektrik tüketiminin %95’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından üreten Almanya, petrol ihraç eden ülkelere korku salarken, enerji fakiri ülkelere ise neşe kaynağı oldu. Tüketiminin %45.2’si güneş, %36’sı rüzgar, %8.9’u biyogaz ve %4.8’i hidro elektrik santrallerden elde edilen Almanya, dünyanın en başarılı yenilenebilir enerji üreticisi olduğunu bir kez daha bu maksatla kanıtlamış oldu.

Çok uzun yıllardır sürdürülen devlet destekli yenilenebilir enerji mekanizmaları sayesinde, dünyanın önde gelen temiz enerji ülkelerinden olan Almanya’nın planlarından biri de nükleer enerji santrallerinin tamamını 2022 yılına kadar kapamak. Halihazırda çalışan nükleer santralleri kapamak için 80 milyar euro harcaması gereken Almanya, oluşacak enerji açığını kapatmak için de her sene 20 milyar euro yatırım yapmayı planlıyor.

Berkay Önen

Görsel Kaynak: ZME Science


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.