Ayşegül Hamilelikte

Gizem Kıyak 12.08.2016

Gebe kadın şişmanlar yalanını hayatımızdan çıkarıyoruz. Spor yapılmaz, hareketler kısıtlanır tabularını bir bir yıkıyoruz!

Gebe kadın şişmanlar, ete buta gelir yalanını, beyaz atletten kesilmiş paçavra gibi bir kenara fırlatıyoruz. Hele ki spor yapılmaz, hareketler kısıtlanır tabularını bir bir yıkıyoruz! Ayşegül ile Hamza’yı geçtiğimiz haftaki hikayemizde evermiştik. Her güzel hikayenin de bir yenisi daha vardır bilirsiniz. Bu yenisi ise Ayşegül’ün hamile olması! Tebrikler, hediyeler, öpücükler havalarda uçuşuyor… Hatırlarsınız, bizim çiçeği burnunda anne ve baba adayı çiftimiz, ben önceki yazıya Hamza ile Ayşegül Sporda başlığını girmeden önce fazla kilolarından muzdarip, aşklarından bir garip idiler. Eh Ayşegül de gebe kalınca başladı mı yine kilolar havada uçuşmaya!

Ayşegül Hamilelikte

''Hamileyim ne de olsa, aman bebeğe bir şey olur'' diyerek sporu da bırakmış bizimki; gelsin sırt ağrısı, gitsin dolaşım bozuklukları. Yine iş başa düştü, bu kızı fit anne yapmak yine bize düştü.

Kusura bakma Ayşegül’cüm küçük bir anayasa değişikliği yapacağım.

Madde 1: Hamile annecikler spor yapmaz, yaparsa bebek düşebilir.

Madde 2: Madde 1 külliyen yalan!

Sanılanın aksine spor ile düşük yapmanın hiçbir ilgisi yok. Ve yine sanılanın aksine, gebe kadınlar da her türlü fiziksel aktiviteyi yapabilirler; kendisini aşırı zorlamadığı, yani kalp ritmini ve nefes hızını aşırı artırmadığı sürece. Duyanların ağzı açık kalmasın ama hamileler koşuya bile çıkabilir.
Ayşegül Hamilelikte

Anneciğin dikkat edeceği noktalar şunlar: Aşırı zorlanmamalı, aşırı terlememeli, sporunu çok sıcak havalarda yapmamalı ve kazalara dikkat etmeli. Benim güzel anneciklere iki hediyem var, yürüyüş ve yüzme! Hamileliğin ilk gününden, doğumhaneye adım attığınız son gününe kadar yürüyebilir ve yüzebilirsiniz; hiçbir riskleri yok. Aksine, hamileyken vücudunuzu aktif kullanmanız, kaslarınızı esnek ve güçlü tutmanız doğumunuzu öyle kolaylaştıracak ki, hop çocuk düşmüş kucağınıza gelmiş bile! Bununla da bitmedi efendim. Hani o doğum sonrası taş gibi anne olacağım çabaları var ya, hamileyken bedenini aktif kullananlar hiç o çabalara girmiyorlar bile; kolayca eski formlarına dönüyorlar. Benim Ayşegül’e yaptırdığım bir numaralı egzersizi, annecikler kamuoyuyla paylaşmadan edemiyorum ve açıklıyorum: Pliye.

Ayşegül Hamilelikte

Bir bale hareketi, evet. Bir kuğu gölü müziği açalım, dik duralım, popo dışarı çıkmasın yalnız, kuyruk sokumu aşağı baksın. Bir eliniz duvarda olsun (evde bale barı yoktur diye düşünüyorum), diğer kolunuz yere paralel uzasın, bacaklar omuz genişliğinden daha açık ve ayaklarınız tam karşıyı değil de yanları göstersin. Dört sayıda dizlerinizi kırarak inin, dört sayıda kalkın. Püf noktası, inerken üst bedeniniz öne doğru gitmesin ve popo dışarı çıkmasın; dar bir silindirin içindeymişsiniz gibi dik duruşunuzu bozmadan inip kalkın. Ve geldik en mühim mevzuya, nefes. Nefes egzersizleri gebeliğin olmazsa olmazı. Doğururken demişti dersiniz. Zaten filmlerden de görüyoruz ya ''nefes al, huf huf yap, ıkın'' diye.

Ayşegül Hamilelikte

Düzenli nefes alıp vermek bebeğin gelişini kolaylaştırıyor, nefese odaklanma sayesinde de sancılar kuş misali uçup gidiyor. Nefes sesine odaklanmanız beyindeki ağrı merkezini de kandıracaktır. Hamileyken nefes egzersizlerinizi yerde sırt üstü uzanarak ya da bağdaş kurmuş vaziyette yapabilirsiniz. İlk zamanlar diyaframa nefes almak daha kolay olacağından sırt üstü nefes çalışmaları yapabilirsiniz; bağdaş kurarak çalışmayı ilerleyen aylarda daha çok tercih edebilirsiniz.

Derken, Ayşegül beş aylık hamile! Galiba kız olacak, ye ekşiyi çıkar Ayşe’yi, değil mi ama? Yalnız ben bu Ayşegül’e sporu, egzersizi, nefesi öğrettim de yemeyi öğretemedim. Yok efendim neymiş, iki kişilik yemesi gerekiyormuş. Sanırım bir anayasa değişikliğine daha gitmemiz gerekiyor. Haftaya bir referandum yapalım mı, ne dersiniz?

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.