Ayşecik Madalya Canavarı

İnci Vardar 08.07.2016

Henüz 15 yaşındaki Ayşe Begüm Onbaşı, 14. Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonası’ndan altın madalyayla döndü.

Şu aşağıda gördüğünüz şirinlik muskası henüz 15 yaşında ve şimdiden 35'i altın olmak üzere 60'ı aşkın madalyaya sahip. Üstelik bu madalyaların çoğunu da uluslararası müsabakalarda kazanmış. Biz, onun ismini ancak Güney Kore'de düzenlenen 14. Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonası’nda şampiyon olduktan sonra öğrendik. Daha doğrusu, Cumhurbaşkanı kendisini arayıp tebrik ettikten sonra. Bunu da ''bizim ayıbımız'' hanesine utanarak ekliyoruz.

Ayşecik Madalya Canavarı

Ayşe Begüm Onbaşı, 8 yaşından beri jimnastik sporuyla ilgilenen Manisalı bir genç. İşte Kadınlar'a verdiği röportajda kendisinin bir madalya canavarı olduğunu, kendini aşmak için yarıştığını ve kazandığını söylemiş. Spora önce küçük yaşlarda bale kursuna giderek, sonra da jimnastik kurslarına devam ederek başlamış. ''İmkanları varmış ki yapmış'' diye düşünmeyin; gittiği kurs, belediyenin jimnastik kursu. Yani aslında bu ufaklığın müthiş başarısında maddi imkanlar değil, kişisel bir azim söz konusu.

Aynı röportaja göre Ayşe Begüm Onbaşı, katıldığı her yarışmada 3 farklı seride, tek başına, ikili ya da üçlü olarak yarışıyor ve en az bir madalyayı evine götürüyor. Bu yıl kazandığı altın madalyanın yanı sıra, Mehmet Ercoş ve Deniz Şahin’den oluşan Trio Milli Takımı ile gümüş madalya da kazandı. Onun bu başarıya ulaşmasında en büyük rolü oynayan kişinin de Milli Jimnastik Takımı Antrenörü ve aynı zamanda Celal Bayar Üniversitesi Beden Eğitim ve Spor Yüksek Okulu’nda öğretim üyesi olan Gürkan Er olduğu belirtiliyor.

Ayşecik Madalya Canavarı

Antrenör Gürkan Er, hem kendisiyle hem de sporcularıyla ne kadar gurur duysa az. Ayşe haricinde yetiştirdiği onlarca sporcu da madalyalara doymuyor, her biri dünya şampiyonu olma yolunda dev adımlarla ilerliyor.

Ayşe Begüm, Türkiye'ye ismini duyuran bu başarısının ardından altın madalyasını diğer ödüllerinin yanına bırakıp antrenmanlarına devam etmek için salonun yolunu tutmuş bile. Çünkü şimdi de 11-18 Temmuz’da Trabzon’da düzenlenecek olan dünyanın 3. büyük organizasyonu ISF Gymnasiade 2016 Okul Sporları Olimpiyatları'na hazırlanıyormuş. 15-17 yaş kategorisinde madalya canavarlığı yapmak için hala iki yılı var. İki yıl sonra ise ismini çok daha sık duyacağımıza eminim.

E, hadi? Bayraklar balkonlara asılmadı mı daha?

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.