Ayrılma Kararına İlk Yorum Merkel'den

Defne Taktak 24.06.2016

"Bugün Avrupa için ve Avrupa’nın birleşme süreci için dönüm noktasıdır."

Bir süredir İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı vermesi gündemde. Konuyla ilgili ilk konuşanlardan biri Almanya Başbakanı Angela Merkel, oldu.

Merkel, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararını büyük üzüntüyle karşıladığını belirtti ve "Bugün Avrupa için ve Avrupa’nın birleşme süreci için dönüm noktasıdır." dedi.

Ayrılma Kararına İlk Yorum Merkel'den

Merkel, sakin bir şekilde durumun analiz edilmesi gerektiğini vurguladı ve bu anlamda doğru kararar alınması gerektiğini de sözlerine ekledi. Çünkü Merkel, bu kararın gelecekte ne anlama geleceğinin, diğer 27 AB üyesi ülkenin acele ve kolay sonuç çıkarmamasına bağlı olacağını ve aksi takdirde bunun Avrupa’yı daha fazla ayrıştıracağını düşünüyor.

Sözlerine; "Avrupa’da çeşitlilik var. Avrupa’daki insanlar ne kadar farklıysa Avrupa Birliği’nden beklentileri de o kadar farklı" diye devam eden Merkel, çoğu zaman Avrupa’nın birleşme sürecine kuşkuyla bakıldığına da değindi.

Bu kuşkuların sadece İngiltere değil, diğer üye ülkelerde de bulunduğunu ifade eden Merkel, Avrupa Birliği'nin somut olarak halkın kişisel durumunu ne şekilde iyileştirdiğini hissetmelerini sağlaması gerektiğini dile getirdi.

Avrupa Birliği’nin dünyanın en büyük ekonomik bölgelerden biri olduğuna işaret eden Merkel, AB’nin küreselleşmeyi şekillendirmesi ve bunu da istemesi gerektiğini vurguladı.

Merkel, AB’nin dayanışma ve değerler topluluğu olduğuna dikkati çekerek, AB’nin barış, refah ve istikrarın garantörü olduğunu söyledi.

İngiltere, AB’den ayrılma sürecinde yapılacak müzakereler sırasında AB üyesi olarak kalacak.

Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.