Ayaklara Özgürlük, Kokuya Veda!

Ali İhsan Kaya 02.06.2016

Rahatsız edici olmasının yanında utandırıcı da olan ayak kokusundan kurtulun.

Çeşitli ayak hastalıkları ayak kokusuna sebep olsa da ayaklardaki kokunun ana nedenleri yanlış ayakkabı-çorap seçimi ve ayak terlemesidir. Çözüm için ayak bakımınıza dikkat edebilir ve çeşitli bitkisel yollara başvurabilirsiniz.

Ayak Sağlığı için Öneriler:


 • Ayak, ayakkabı ve çorap hijyenine dikkat edin.
 • Banyodan sonra ayaklarınızda, özellikle topuklarda oluşan ölü derileri temizleyin.
 • Özellikle kışın hava almayan botlar içinde duran ayaklar kokar. Giydiğiniz çorapların ince ve hava geçiren özellikte olmasına özen gösterin.
 • Aynı ayakkabıyı iki gün üst üste giymemeye çalışın. Ayakkabıların hava alması kokunun önüne geçebilir.
 • Ayakta oluşabilecek birçok sorunu konforlu bir ayakkabı ile engelleyebilirsiniz. Ortopedik ayakkabılar tercih etmeye çalışın.


Steri Shoe markası ile yurt dışında ayak kokusu ve hastalıkları için özel ayakkabılar üretilmekte. Güneş ışığında bulunan ultraviyole ışınlarının ayak kokusuna sebep olan bakterileri öldürmesinden yola çıkılarak yapılmış bir ayakkabı. İncelemek isteyenler tıklayabilir.

Ayak Bakım Önerileri:

 • Kına ve sirkeyi kaynatıp bu suda ayaklarınızı yıkayabilirsiniz. İki hafta sonunda ayak kokularının geçtiğini göreceksiniz.
 • Adaçayı ve rendelenmiş havucu suda kaynatıp süzerek elde edeceğiniz su ile ayaklarınızı yıkayabilirsiniz. Bu su, ayaklarınızdaki yara ve mantarlara iyi gelecektir.
 • Ilık çay deminde yaklaşık 10-15 dakika her gün ayaklarınızı bekletin. İki hafta sonra ayaklarınızdaki kokunun gittiğini göreceksiniz.
 • Çinko tuzlu bileşikler veya Hint yağı içeren ayak kokusu kremleri 7-10 günlük kullanım ile, aşırı terleme nedeniyle oluşan ayak kokusu sorununu büyük ölçüde çözer.

 • Bakterilerin üremesine engel olan soda veya kabartma tozu-su karışımı ile ayaklarınızı iki hafta boyunca yıkayarak ayak kokusunun önüne geçebilirsiniz. Bu karışım, ayak kokusundan kurtulmanın en ucuz ve etkili yolu olarak bilinir. Aynı zamanda kabartma tozu veya karbonatı ayakkabılarınıza ve çoraplarınıza da serpiştirerek ayak kokusunun önüne geçebilirsiniz.
 • Kişisel bakım reyonlarında veya internette kolaylıkla bulabileceğiniz çeşitli ayak kokusu giderici ürünleri kullanabilirsiniz. Satın alabileceğiniz bu ürünler toz veya sprey şeklinde olabilir. Sprey şeklinde olanların daha kullanışlı olduğunu net bir şekilde söyleyebilirim.

Artık siz de bakımlı ve kokusuz ayaklar ile rahatça istediğiniz eve girip çıkabilir, plajda güzel ayaklarınızla çektiğiniz deniz fotoğrafını sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz.

Ali İhsan Kaya


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.