Avrupa'daki En İyi Üniversiteler

Biraz da eğitim konuşalım.

Hep geziyoruz, aklımız gittiğimiz yerlerde kalıyor, sızlana sızlana bitiremiyoruz. Ama Avrupa’ya kapağı atmanın en kolay yolu aslında oraya öğrenci olarak gitmek. Gerek Erasmus gibi değişim programları, gerekse yüksek lisans/doktora ya da araştırma programlarına katılarak Avrupa’da öğrenci olmak mümkün. Tabii değişim programları için ancak okulunuzun anlaşmalı olduğu okullara gidebiliyorsunuz ama bu da bir şeydir. Şimdi bakalım hangi okullar en iyileriymiş.

Place to go in Utrecht :)) #universitylibrary #utrecht
Ting (@tich360) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Her alan için farklı ülkelerdeki farklı üniversiteler kendi kriterlerine göre daha iyi olsa da genel sıralamalarda listenin başını tabii ki İngiltere çekiyor. Buradaki sıralama tamamen kişisel olup gerçek sıralamaları görmek için şuraya tıklayabilirsiniz.


Cambridge ve Oxford herkesin adını muhakkak duyduğu, sadece Avrupa’nın değil dünyanın da en iyi üniversitelerinden. Tabii burslu ya da über zengin değilseniz İngiltere’de sadece okul ücreti ve kiranızı karşılamak için bile epey bir paraya ihtiyacınız olacağını bilerek yola çıkmakta fayda var. Ama giderseniz pişman olmayacağınız bir gerçek. Saraydan bozma kampüslerde takılmaya bile gidilir.

#oxforduniversity #oxford #greatbritain
Tafarojgah (تفرجگاه) (@the_promenade) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()
Trinity College as requested by @mumanji #cambridge #cambridgeuni #cambridgeuniversity #universityofcambridge #trinitycollege #bluesky
University of Cambridge (@cambridgeuniversity) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Takdir edersiniz ki İngiltere’deki okullar Cambridge ve Oxford’dan ibaret değil. Bunları Imperial College, King’s College, LSE ve daha birçok üniversite takip ediyor.


İngiltere’den sonra sırada İsviçre var. Özellikle teknik bölümlerde okuyan öğrenciler için, ETH Zurich ve Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne çok prestijli ve İsviçre’nin zengin plus plus olmasından dolayı araştırma ve eğitim için inanılmaz kaynaklara sahip okullar.

RLC dramatic as hell #astormiscoming #epfl #epflcampus #rolexlearningcenter
EPFL (@epflcampus) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()
Seuls quelques courageux mangent dehors. L'hiver est là! #epfl #epflcampus
EPFL (@epflcampus) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()


Bu listede olmazsa olmaz olan ülke elbette ki Almanya! Gerek fen bilimleri, gerekse sosyal bilimler konusunda Avrupa’nın en en iyi üniversitelerinden birçoğu Almanya’da bulunuyor. TU9 yani “teknik üniversiteleri birliği” okulları RWTH Aachen, Münih Teknik Üniversitesi ve Berlin Teknik Üniversitesi gibi kurumları içinde bulundururken, sosyal bilimlerde Ruprecht Karls Uni Heidelberg, LMU, Frei ve Humboldt Üniversiteleri başı çekiyor.

#humboldtuniversität #humboldtuniversity #berlin #germany #allemagne #deutschland
Moleigh O (@boozendormi) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()
Der Sommer ist zurück! #rwth
RWTH Aachen University (@rwthaachenuniversity) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Listemizin devamında Hollanda, İsveç ve Danimarka takip ediyor.


Hollanda’da teknik üniversitelerin başını çeken Delft Teknoloji Üniversitesi’nin yanında Gröningen, Amsterdam ve Eindhoven Üniversitelerinin de eğitim konusunda diğerlerinden eksik kalır yanları yok.

Good night from the Faculty Electrical Engineering, Mathematics and Computer Science. Regram from @philiphageman #delft #studentlife #goodnight
TU Delft (@tudelft) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

İsveç’te ise Lund Üniversitesi en ünlü, köklü ve eski üniversite. Özellikle de sosyal bilimler konusunda oldukça prestijli bir okul olduğu biliniyor. KTH Royal Institute of Technology’de İsveç’in teknik okullar arasında gururu. Tabii Malmö, Umea, Gothenburg ve daha birçok şehirde de iyi üniversiteler bulunuyor. İsveç’in İskandinav kardeşi Danimarka’da Kopenhag Üniversitesi ve Danimarka Teknik Üniversitesi tabii ki listeye üst sıralardan giriş yapıyor.

It's a sunny day in Lund ☀️ / Sandra, student #förstahandsvalet #lundastudent #lunduniversity #UB #vårilund
Lunds universitet (@lunduniversity) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()
-- #copenhagenuniversity photo @keanwise.enterprise --- #flower #flowers #bunga #kembang #wiryaflower #travel #travelling #tourism #sightseeing #view #outing #jalanjalan #tamasya #wisata #piknik #tour #panorama #keliling #plesir #plesiran #travelmania #tourist #pariwisata #melancong #colors_hub #macrophotography
ikw (@keanwise.enterprise) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Burada adının geçmesi gereken bir başka ülke ise Belçika. Neredeyse bütün şehirleri minik birer öğrenci şehri olan Belçika’nın iyi okullarının başında Ghent ve KU Leuven gibi okullar geliyor.

Yukarıda bahsi geçen ülkelerde yine bahsi geçen üniversiteler dışında onlarca iyi okul olduğu gibi, burada bahsi geçmeyen Norveç, Fransa, Finlandiya, İspanya, İtalya ve Portekiz gibi ülkelerde de oldukça iyi okullar bulunuyor. Araştırmakta fayda var.


Eh ne demişler, çok okuyan ve çok gezen çok bilir (ben diyorum en azından). O zaman, hem gezelim hem de okuyalım, değil mi?


Asude Ilgın Kelekçi

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.