Avrupa'da Yıkım Alarmı

İnci Vardar 08.08.2016

Aşırı göçmen nüfusu medeniyetinizi yerle bir edecekmiş gibi konuşuyorsunuz kuzum, hayırdır?

Son durum nasıldı şimdi? Ülkesine binlerce, yüz binlerce, milyonlarca göçmen istemeyenleri faşist, insan haklarına saygısız, ayrımcı kabul ediyor muyduk? Yoksa "Ülkede adım atacak yer kalmadı, nüfusumuz zaten çok yüksek ve daha da artması sadece bizim değil, göçmenlerin yaşam kalitesini de yerlerde sürünecek duruma getiriyor" diyenleri haklı bulmaya başlamış mıydık?

İtalya da benzer bir durumdan korkuyor gibi. Mini mini nüfuslarıyla eğitimden güvenliğe, sağlıktan şehirciliğe pek çok insani sorunu devasa krizlere dönüşmeden çözebilen Avrupa Birliği ülkelerinin, olur da Türkiye sığınmacı anlaşmasını kabul etmezse, göçmenlerle yaşayacağı sorunlar İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano'yu ürkütüyor gibi. Ürkmekte haklı. İstanbul gibi "kozmopolit" bir şehirde yaşayan insanlar olarak biliyoruz, nüfusun plansız, kontrolsüz, engellenemez şekilde artmasının sonuçları iyi olmuyor.

AA'nın haberine göre Alfano, Türkiye’nin sığınmacı anlaşmasını iptal etmesi durumunda bunun bütün Avrupa için yıkıcı etkisi olacağını söylüyor. Haber şöyle:

Avrupa'da Yıkım Alarmı

Bakan Alfano, ülkenin yüksek tirajlı gazetelerinden La Repubblica’ya verdiği demeçte, vize serbestisi olmaması durumunda Türkiye'nin sığınmacı anlaşmasını iptal edeceği tartışmalarını değerlendirdi.

AB ile Türkiye arasında varılan anlaşmanın önemine dikkati çeken Alfano, “Eğer Türkiye kapıları açarsa bu bütün Avrupa için yıkıcı olur. Bu açık” dedi.

Türkiye’nin topraklarında milyonlarca göçmeni ağırladığını anımsatan İçişleri Bakanı, göç konusunun diplomatik ilişkilerde zorlu bir baskı aracı olabileceğini ifade etti.

Alfano, yabancı savaşçılara yönelik önlemler kapsamında 2015 yılında 344 gemiyi kontrol ettiklerini bildirdi.

Öte yandan Alfano, İtalya-Fransa sınırındaki Ventimiglia kasabasında son günlerde yaşanan sığınmacı gerginliğinde de Fransa ile iyi bir işbirliği örneği sergilediklerini, Avrupa kurallarının uygulanmasının kendilerinin ev ödevi olduğunu söyledi.

Angelino Alfano, Fransa’dan İngiltere’ye geçmek isteyen sığınmacıların kaldığı Fransa’nın Calais kentini anımsatarak, "Ventimiglia, İtalyan Calais’i olmayacak" dedi. İtalyan bakan, bu hususta Ventimiglia’daki kontrolleri arttırdıklarını ve oradaki göçmenleri başka merkezlere yönlendirdiklerini dile getirdi.


Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.