Avrupa'da Bira Turu 2

Bira turunun sonraki durakları: Hollanda, Danimarka, İrlanda

Şurada başladığımız bira turuna son hızla devam ediyoruz. Bu hafta listemizde bir öncekiler kadar birayla özdeşleşmiş olmasalar da biraya olan açlığımızı doyuracak üç ülke var.

İlk misafir olduğumuz ülke Hollanda… Diğer keyif verici maddelerin serbestliği nedeniyle biranın ismi pek duyulmasa da Hollanda, aslında 200'den fazla çeşit biraya sahip. Turistik amaçlarla Amsterdam’a yolu düşen herkesin Heineken Experience’ta birkaç saati geçmiştir zaten. Genellikle lager tipi biralarla meşhur olan Hollanda, çoğunlukla Heineken ve Amstel ile tanınır. Bunun haricinde de Grolsch ve Bok gibi ünlü biraları var. Ayrıca Wikipedia’ya göre Hollanda dünyada bira üretiminde üçüncü olmakla beraber, Avrupa’da en çok bira ihracatını yapan ülke. İlgilisine: Buradan Amsterdam’ın turistlerden uzak minik birahanelerinin küçük bir turuna dair yazılmış yazıyı okuyabilirsiniz.


Avrupa'da Bira Turu 2

Sıra geldi kuzey yıldızı Danimarka’ya. Ülkemizde de bolca tüketilen Tuborg ve Carlsberg’in anavatanı olan Danimarka’da da bizim haberimizin olmadığı onlarca çeşit bira var. Aslında 1970'li yıllara kadar Jacobsen tarafından kurulmuş Carlsberg bira pazarını domine etmekteymiş. Geçtiğimiz yıllarda microbrewery denen butik birahanelerin çoğalmasıyla birlikte daha farklı çeşitte biralarda artış olmuş ve bira kalitesi de artmış. Bu butik birahanelerden ilk göze çarpan Mikeller. Danimarka’daki satışların %95’ini pale lager denen ve yukarıda bahsi geçen büyük markaların da biralarının türü olan bira oluşturuyor. Ama bahsettiğim gibi, yakın zamanda stout ve IPA’in de popülerliği artmış durumda. Danimarkalılar genelde yerel biraları tercih etseler de ülkenin en çok ithal edilen biraları Alman biraları. Kopenhag'da minik bir bira turuna çıkmak isterseniz sizi şöyle alalım.

Avrupa'da Bira Turu 2

Son olarak İrlanda’dayız. Tahmin ettiğiniz üzere bu paragraf Guinness ile ilgili olacak. İrlandalıların ayılıp bayıldığı, acayip gurur duydukları biraları Guinness, ülkeye özgü, siyah renkli, stout tipi ve Dublin’den çıkma bir bira. Guinness'in bir özelliği, kaymak kıvamında yoğun bir köpük içermesi ve bu köpük, bira içildikçe yoğunluğunu ve formunu kaybetmeden, bardaktaki bira azaldıkça yavaş yavaş aşağı iniyor. Güvenilir bir kaynaktan aldığımız bilgiye göre, bu köpüğün yoğunluğunu kaybetmemesinin nedeni 4 yıllık araştırma ve 5 milyon sterlinlik harcama sonunda bulunan widget sistemi imiş. Widget, üzerinde küçük bir delik olan nitrojen dolu bir kapsül. Bira, karbondioksit gazıyla basınç altında olduğundan nitrojen kapsülün içinde kalıyor; kutu açıldığında ise basınç düşüyor ve kapsüldeki nitrojen biraya karışıyor. Böylece birada çözünmüş halde bulunan karbondioksit açığa çıkarak nitrojenle birleşiyor ve biranın üstünde kremamsı köpük katmanı oluşuyor. Bize de bu güzel biranın keyfini çıkarmak düşüyor.

Avrupa'da Bira Turu 2

Kapak görseli: Into The Blue

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.