Avrupa Ülkelerinde Mutlaka Denemeniz Gereken Yemekler - 2

Dün başladığımız yerden Avrupa mutfaklarını dolaşmaya devam ediyoruz.

1. İtalya / Pizza ve Makarna

Çok klişe olacak ama İtalya’ya gittiğinizde tabii ki pizza ve makarnalarını denemeniz gerekiyor. Damak tadınıza göre çeşit çeşit pizzalar, türlü türlü makarnalar bulmanız elbette mümkün.Benim favorimi sorarsanız: Ferrara şehrinin ünlü mantımsı makarnası Cappellaci. Deneyebileceğiniz bir şey daha var: Arancini. Sicilya’ya özgü olan bu yemek, görüntü olarak bizim içli köftemize benziyor ancak içinde kıyma yerine pirinç var.

2. İsviçre / Fondü ya da Raclette

İsviçre’nin küçük bir ülke olmasından kaynaklı olsa gerek, her ikisi de hem İsviçre hem Fransız yemeği sayılabilecek şeyler. Fondü deyince aklınıza çikolata gelmesin, bu fondü peynirin eritilmesi ile yapılıyor, içine ekmek, et, sebze vs. batırılarak yeniyor.Yine Raclette de erimiş peynir içeriyor. Benim gibi peynir düşkünüyseniz bunlara bayılacaksınız!

3. Fransa / Peynir ve Şarap

Fransa deyince akıllara tabii ki şarap geliyor! Şarabın yanında da peynir yemek icap ediyor.İkisinin de en iyilerini Fransa’da bulabileceğiniz su götürmez bir gerçek.Eğer güneye inme fırsatınız olursa ve deniz ürünlerini seviyorsanız, benim kişisel tavsiyem Bouillabaisse (balık yahnisi)’i de denemeniz.

4. Belçika / Moules et Frites

Adının bu kadar havalı durduğuna bakmayın. Bildiğiniz midye! Bu midyeler genelde beyaz şarap içinde soğan ve tarife göre değişen sebze vs. ile pişiriliyor. Yanında da patates kızartması ile servis ediliyor. Bana sorarsanız bizim midye dolmalarımızla yarışamaz ama yine de denemekten zarar gelmez.


5. Hollanda / Hutspot

Havuç, soğan ve patatesin püre haline getirilmesi ile yapılan Hutspot, tek başına ya da bilumum et/sosis çeşitleri ile servis ediliyor, bunu sevmemek mümkün değil!


6. İspanya / Paella ve Tapas

Tabii ki de Paella! Safran ile renklendirilmiş pirinç ve deniz ürünlerinden yapılan paella, İspanya’da en çok yenen yemeklerden biri olmakla beraber, Avrupa’da yiyebileceğiniz en lezzetli yemekler arasında da yer alıyor.İspanya’nın bir diğer ünlü yiyeceği ise Tapas! Tapas, minik minik tabaklarda çeşitli mezelerin, kanepelerin servis edilmesi demek. İspanya’nın her köşesinde aldığınız içeceğin yanında size küçük bir tabak tapas ikram edilmesi oldukça normaldir.Eğer tapas yiyecekseniz şu tavsiyemi bir kenara not alın: Chipirones Fritos. Kızarmış mürekkep balığı (yani kalamar). Bunu denedikten sonra bana teşekkür edeceksiniz.

7. Portekiz / Bacalhau ve Francesinha

Portekiz’de en çok tüketilen şey muhtemelen bacalhau'dur. Bu İngilizce’de “cod fish”, Türkçe’de ise “morina balığı” olarak geçen, ancak benim daha önce burada karşılaşmadığım bir balık türü. Bu balık, Portekiz’deki marketlerde tuzlanmış ve kurutulmuş halde satılıyor, daha sonra pişirilerek bin bir çeşit yemekte kullanılıyor.Benim favorilerim bacalhau com natas (kremalı balık graten) ve pasteis de bacalhau (balık köftesi).Eğer yolunuz Porto’ya düşerse, Francesinha’yı denemelisiniz. Domuz yemiyorsanız size uygun olmayacak, çünkü içinde dört beş farklı çeşit et var. Üstünde de yumurta ve peynir. Bu yemekten sonra kolesterolünüz tavan yapabilir, benden söylemesi.


Asude Ilgın KelekçiBUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.