Avrupa’da Bira Turu

Bira turumuzun ilk durakları: Çek Cumhuriyeti, Almanya ve Belçika.

Türkiye’de birkaç markanın tekelinde olan bira pazarının çeşit azlığından şikayet eden biz biraseverler için Avrupa’nın bir hazine niteliğinde olduğu su götürmez bir gerçek. Her ülkede farklı biralar bulabiliyorsunuz ve hatta kendi üretimleri olan biralara sahip en küçük şehirler bile hep Avrupa’da bulunuyor.

Avrupa’da Bira Turu

Bugün kendilerinin bira konusunda en iyi olduklarını iddia eden üç ülkeden bahsedeceğim: Çek Cumhuriyeti, Almanya ve Belçika. Öncelikle yazıyı okurken referans almanız açısından, bira çeşitlerinin açıklamaları şurada.

Avrupa’da Bira Turu

Bira deyince aklıma ilk sırada Çek Cumhuriyeti geliyor. Erasmus sayesinde 1 senemi geçirdiğim Çek Cumhuriyeti’nin biralarının dünyanın en güzel biraları olduğu sık sık duyabileceğiniz bir şey. Çek biraları çoğunlukla lager ve pilsen türlerinde oluyorlar ve hatta dünyanın ilk pilsen birası olan Pilsner Urquell de Çek birası. Kozel, Gambrinus, Staropramen, Svijany ve Radegast gibi birçok ünlü ve lezzetli biraları var. Neredeyse her şehirde bira fabrikalarına gidip tadım yapmak ve üretimi ile ilgili bilgi almak mümkün. Bunların yanında Çek’ler dünya üstünde en çok bira tüketen millet. Demek ki var bir bildikleri. :)

Avrupa’da Bira Turu

Söz konusu bira olunca Almanya’yı da es geçmemek lazım. Özellikle Bavaryalıların bira sevdası, Oktoberfest’in de son yıllarda ulaştığı popülerlik nedeniyle herkes tarafından biliniyor. Benim kişisel favorim buğday birası, yani Weißbier. Hafif tatlı, yumuşak içimli şahane bir bira türü. Ama tabii Almanların da onlarca farklı çeşit birası, binlerce farklı markası var. Toplamda 1300’den fazla bira üreticisi ve 5000’den fazla marka olduğu söyleniyor.

Avrupa’da Bira Turu

En çok satan biraların başını Oettinger çekerken, listede benim de çok sevdiğim Paulaner, Radeberger ve Erdinger de bulunuyor. Almanya için bira gerçekten kültürün çok önemli bir parçası. Ülkenin her köşesinde senenin farklı zamanlarında bira festivalleri düzenleniyor. Oktoberfest’te 1 litrelik bardaklarda servis edilen biraların şanını duymayan zaten yok. Bakınız, Angela Merkel de birayı çok seviyor.

Avrupa’da Bira Turu

Belçikalılar ise ne Çekleri ne Almanları bira konusunda dikkate almıyorlar. Belçika birası da diğerleri gibi sayısız çeşide sahip, ancak bira konusunda milliyetçilik diğer iki ülkeye göre çok daha fazla. Bu minik ülkede 180 tane bira üreticisi bulunuyor ve bazıları uluslararası ün kazanmış markalar. Belçikalılar senede kişi başı yaklaşık 84 litre bira tüketiyorlar.

Avrupa’da Bira Turu

Diğer ülkelerden biraz daha farklı olarak, her biranın kendine özgü bir bardağı bulunuyor ve birayı doğru bardakla içmenin lezzet deneyimini iyileştirdiğini söylüyorlar. Amber, Blonde ve Brown ale’ler, şampanyamsı biralar, lambic diye adlandırılan aromalı buğday biraları, pilsen ve lager’den dubbel’e kadar onlarca farklı türde bira üretiyorlar. Biraları yemek yaparken mutfakta da kullanıyorlar.

Avrupa’da Bira Turu

En çok sevilen ve bilinen biralar arasında, Chimay, Hoegaarden, Kriek, Kwak, Duvel, Orval ve Leffe var. Brüksel’de turistlerin akınına uğrayan Delirium Cafe’de bütün Belçika biralarının yanında 60 ülkeden 2004 farklı çeşit birayı doya doya denemeniz mümkün.

Avrupa’da Bira Turu


Asude Ilgın Kelekçi

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.