Avrupa Birliği Müzakerelerinde 33. Fasıl Bu Hafta Açılıyor

Ezgi Özkurt 28.06.2016

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik müzakerelerinde, "Mali ve Bütçesel Hükümler" başlıklı fasıl bu hafta açılacak.

Avrupa Birliği Müzakerelerinde 33. Fasıl Bu Hafta Açılıyor

Faslın açılacak olması dolayısıyla perşembe günü Brüksel'de yapılacak olan hükümetler arası konferansa, Türkiye'den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ve Maliye Bakanı Naci Ağbal katılacak.

"Mali ve Bütçesel Hükümler" faslı, üyelikle birlikte AB bütçesine sağlanacak fonlar için gerekli mali kaynaklara ilişkin kuralları kapsıyor.

Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yenel, açılacak 33. faslın esasında üyeliğe yakın bir zamanda açılan fasıllardan olduğuna işaret ederek, faslın açılmasının üyelik müzakerelerini canlı tutmak açısından önemli olduğunu söyledi.

"Rumlar'ın engellediği 5 fasıl hala duruyor"

Bu hafta açılacak 33. fasılla toplamda 16. faslın açılmış olacağını vurgulayan Yenel, "Rumlar'ın engellediği 5 fasıl hala duruyor. Eğer, Kıbrıs konusunda bir ilerleme olursa, bir nihai neticeye varabilirsek, bu fasıllar çok süratli bir şekilde açılabilecek ve üyelik müzakereleri normal seyrine dönecek" ifadelerini kullandı.

Yenel, "Bunun dışında vize muafiyeti çerçevesinde bir takım tamamlanamayan kriterler vardı. 5 kriter vardı. Bu çerçevede AB Bakanımız ile Sayın Dışişleri Bakanımız, AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans'la hükümetler arası konferanstan sonra bir görüşme gerçekleştirecekler. Geri kalan 5 kriteri de ele alacaklar. Bu konuda bir yol haritası yapılacak ve amacımız en kısa zamanda vize muafiyetini sağlamak" değerlendirmesinde bulundu.

"AB'de zaten İngiltere ayrıcalıklı bir konumdaydı."

İngiltere'nin AB'den ayrılma kararı "Brexit"le ilgili Yenel, "AB'de zaten İngiltere ayrıcalıklı bir konumdaydı. Schengen'de değil, Avro'da değil, bir takım başka adli hükümlerde de değil. Kendisi zaten birçok yerden kendisini ayırmıştı. Ayrıcalıklı bir üye konumundaydı. Şimdi bundan vazgeçiyor" diye konuştu.


Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.